Silne trzęsienie ziemi w Azji. Ostrzeżenia przed tsunami
W Japonii doszło do silnego trzęsienia ziemi. Jego magnituda wyniosła 7,1 w skali Richtera. W kilku regionach wydano ostrzeżenia przed tsunami. Fale mogą osiągnąć wysokość do jednego metra.
O trzęsieniu ziemi w Japonii, które w czwartek nawiedziło południową część kraju poinformowała agencja Reutera powołując się powołując się na publicznego japońskiego nadawcę NHZ. Najpierw miało dojść do wstrząsu o sile 6,9, a później 7,1 w skali Richtera.
Pojawiają się też doniesienia o przechylonych i zawalonych domach.
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Ostrzeżenia przed tsunami
Władze wydały również ostrzeżenia przed tsunami o wysokości jednego metra, które dotknie wybrzeże Pacyfiku na zachodnich wyspach Kiusiu i Sikoku. W prefekturze Miyazaki na Kiusiu zaobserwowano już fale wysokie na 50 centymetrów.
"Jeśli znajdujesz się w obszarze, w którym wydano ostrzeżenie przed tsunami, trzymaj się z dala od wybrzeża. Tsunami może pojawiać się i znikać i nagle osiągnąć wysoki poziom" - ostrzeżono w komunikacie. Służby utworzyły sztab kryzysowy i podkreślają, że może dojść do wstrząsów wtórnych.
Rekordowe trzęsienie ziemi w Japonii
Do ostatniego potężnego trzęsienia ziemi w kraju doszło na początku tego roku. Po wstrząsach o magnitudzie 7,6 zmarły dwie osoby. Zarządzono ewakuację miejscowej ludności i ostrzeżono, że dojdzie do tsunami. W zachodnie wybrzeże wysp uderzały fale o wysokości nawet pięciu metrów.
Jak wówczas wskazywano, było to największe trzęsienie ziemi od 1885 roku.
ZOBACZ: Trzęsienie ziemi na Tajwanie. Dwa kraje z ostrzeżeniami przed tsunami
Tsunami to fala oceaniczna, która może być wywołana trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, osuwiskiem ziemi lub cieleniem się lodowców. Do zjawiska najczęściej dochodzi w basenie Oceanu Spokojnego.
Leżąca na czterech głównych płytach tektonicznych wzdłuż zachodniego skraju "Pacyficznego Pierścienia Ognia" Japonia jest jednym z najbardziej aktywnych tektonicznie krajów na świecie.
Czytaj więcej