Polscy siatkarze w finale igrzysk. W sobotę zmierzą się z Francuzami

aktualizacja: Świat
PAP/Adam Warżawa
Radość Polaków po zakończonej grze

Naprzeciw Polakom w walce o wielki finał igrzysk stanęła reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Pierwszy set był zwycięski dla nas, w dwóch kolejnych szło słabiej. W czwartym doszło do dającego nadzieję rewanżu naszych. Ostatecznie piąty set dał Polakom zwycięstwo. Całość zakończyła się wynikiem 3:2. W sobotę zmierzą się z Francuzami. Sportowcom pogratulowali m.in. były i obecny premier.

Polscy zawodnicy po udanym meczu ze Słowenią (3:1) awansowali do półfinału igrzysk olimpijskich. Po godzinie 16:00 siatkarze walczyli z Amerykanami o drugi w historii finał igrzysk olimpijskich.

Pierwszy set Polacy zaliczyli do udanych - zakończył się wynikiem 25:23.

IO 2024, mecz Polska-USA. Finał dla naszych

Mimo dobrych początków w drugim secie, gdzie Polacy prowadzili, nagle sytuacja się skomplikowała. W pewnym momencie było 25:25, jednak ostatecznie, dzięki dwóm punktom, był on zwycięski dla Amerykanów.

W trzecim starciu siatkarzy niemal od początku prowadzili Amerykanie i to dla nich okazał się szczęśliwy trzeci set - wygrali z Polakami 25:14.

ZOBACZ: Aleksandra Kałucka zdobyła brąz na igrzyskach. To cud, że chodzi

Polacy dogonili Amerykanów w czwartym secie, którego udało im się wygrać. To oznaczało remis i dalszą meczową walkę. Piąty, ostatni set i zwycięstwo Polaków.

Spotkanie pomiędzy Włochami a Francją zakończyło się zwycięstwem gospodarzy igrzysk (3:0), co oznacza, że to oni będą rywalami polskich siatkarzy w finale turnieju w sobotę.

Polska w finale igrzysk olimpijskich. Gratulacje od polityków

W sieci sukces naszych skomentował m.in. premier. "Jeeeest! Czekaliśmy na to prawie pół wieku!" - napisał Donald Tusk. Szef rządu nawiązał tym samym do Igrzysk Olimpijskich z 1976 roku, kiedy to w finale olimpijskiego turnieju w Montrealu zespół prowadzony przez legendarnego trenera Huberta Wagnera pokonał 3:2 ZSRR.

"Gramy o złoto" - dodał były szef rządu z PiS Mateusz Morawiecki. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcił Polaków do dalszej walki. "Co za mecz! Brawo Panowie! Po złoto!" - przekazał w serwisie X.

Patryk Jaki, zachwycony sukcesem naszych, napisał: "Polacy siatkarze w finale igrzysk. Brawo".

ZOBACZ: Skandal na igrzyskach w Paryżu. Australijczyk aresztowany przez policję

Pozytywnie występ Polaków ocenili inni politycy koalicji rządzącej. "Panowie Siatkarze, jesteście dla nas bohaterami" - zaznaczył Dariusz Joński.

"To jest nasz dzień w Paryżu" - podsumował europoseł Borys Budka. "Gratulujemy, wszyscy trzymamy kciuki w finale" - przekazał Radosław Sikorski.

"Mamy finał igrzysk olimpijskich! Coś pięknego! Co za mecz, co za walka do końca! Brawo polscy siatkarze!" - napisał były wiceminister Paweł Jabłoński.