Sprawa Andrzeja Poczobuta. Tomasz Siemoniak: Działania są bardzo zaawansowane
- Rozmawiamy na temat Andrzeja Poczobuta od bardzo dawna. Od grudnia. Praktycznie od samego początku naszego rządu. Te działania są bardzo zaawansowane, one są rozmowami bilateralnymi - powiedział w "Gościu Wydarzeń" szef MSWiA Tomasz Siemoniak, odnosząc się do ostatniej wymiany więźniów między USA a Rosją.
W środę polscy siatkarze wywalczyli awans do finału igrzysk olimpijskich w Paryżu. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali z Amerykanami 3:2, a w sobotę zagrają o olimpijskie złoto.
- Ja ten mecz oglądałem bez dźwięku. Był u mnie minister Adam Bodnar. Pracowaliśmy, rozmawialiśmy, ale w którymś momencie po prostu tyle patrzyliśmy. Minister Bodnar powiedział do mnie: "To teraz nie rozmawiajmy przez chwilę, musimy to pooglądać" - przyznał w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim Tomasz Siemoniak.
Sukces polskich siatkarzy. Tomasz Siemoniak: Pokazali klasę i wielkość
- To jest gra charakterów. To coś takiego, czego czasem brakuje naszym drużynom, w różnych innych dyscyplinach sportowych. Pokazaliśmy, że potrafimy wyjść z wielkiej opresji - stwierdził polityk, podsumowując zwycięski mecz polskich siatkarzy.
ZOBACZ: Skandal na igrzyskach w Paryżu. Australijczyk został aresztowany przez policję
Według ministra na meczu Polaków z Amerykanami "trudno było nie skupić uwagi". - Właściwie w każdym secie wielka dramatyczna walka. Nasi pokazali klasę, wielkość. Widziałem po raz pierwszy taką sytuację, że część naszych zawodników była po prostu wzruszona, płakała ze szczęścia. To jest coś wspaniałego - komentował szef MSWiA.
Uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Szef MSWiA o rozmowach z Białorusią
Następnie Bogdan Rymanowski zapytał swojego gościa o to, czy uczestniczył bezpośrednio w rozmowach ze stroną amerykańską na temat ostatniej wielkiej wymiany więźniów.
Wideo: Szef MSWiA o negocjacjach ws. uwolnienia Andrzeja Poczobuta
Przypomnijmy: 1 sierpnia w Ankarze odbyła się wymiana więźniów Rosji i krajów Zachodu, która objęła 24 osoby oraz dwoje dzieci. Mimo oczekiwań opinii publicznej do kraju nie wrócił Andrzej Poczobut, z kolei Polska - na wniosek USA - wydała Pawła Rubcowa. Wywołało to spore kontrowersje, bowiem opozycja podkreślała, że aresztowany w lutym 2022 roku szpieg mógł być monetą przetargową w negocjacjach z Władimirem Putinem.
- Rozmawiam z Amerykanami na różnych szczeblach, także z najwyższym szczeblem jeśli chodzi o osoby wywiadu, bardzo często. Natomiast absolutnie nie będę ujawniał, o czym rozmawiamy - powiedział minister.
Tomasz Siemoniak: Zabiegamy o uwolnienie Andrzeja Poczobuta
W 2023 roku Andrzej Poczobut został skazany przez białoruski sąd na osiem lat kolonii karnej. Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi więziony jest przez białoruski reżim od 25 marca 2021 roku.
Siemoniak podkreślił, że "zabiegamy o uwolnienie Andrzeja Poczobuta, zabiegamy o uwolnienie innych polskich obywateli, którzy są więzieni w Rosji i na Białorusi". - Nasi sojusznicy doskonale znają nasze oczekiwania, nasze prośby i nasze potrzeby - zaznaczył.
ZOBACZ: "Jest w nas duży żal". Rodzice Poczobuta zabrali głos po wymianie więźniów
Prowadzący dopytywał jednak, dlaczego "nie udało się tym razem wyciągnąć Andrzeja Poczobuta". - Może trzeba było postawić sprawę ostrzej? - chciał wiedzieć Rymanowski.
- Rozmawiamy na temat Andrzeja Poczobuta od bardzo dawna. Od grudnia. Praktycznie od samego początku naszego rządu. Te działania są bardzo zaawansowane. One są rozmowami bilateralnymi ze stroną białoruską - odparł minister.
Wielka wymiana więźniów USA z Rosją. "Na wniosek USA"
- W tym przypadku zwracam uwagę, że to Stany Zjednoczone i Rosja były stronami tej całej sytuacji, więc my na wniosek USA jedną z osób, która była aresztowana w Polsce przekazaliśmy. Natomiast to, czy pan Andrzej Poczobut, czy inni polscy obywatele przetrzymywani w Rosji i na Białorusi, będą uwolnieni, nie było w tym wypadku naszą decyzję - podkreślił polityk KO.
Siemoniak stwierdził, że "dziś Stany Zjednoczone gwarantują bezpieczeństwo Polsce". - Tysiące żołnierzy amerykańskich, amerykański sprzęt i gwarancje. Jest współpraca z amerykańskimi służbami w różnych trudnych kwestiach, które znam. Bezpieczeństwo Polski i polskich obywateli wygląda zupełnie inaczej, niż gdybyśmy rozmawiali o nim 10 lat temu - powiedział, nawiązując do agresji rosyjskiej na Ukrainę i zagrożenia ze strony Moskwy.
ZOBACZ: Wielka wymiana więźniów między Rosją a Zachodem. Jest polski wątek
- My na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi musimy patrzeć bardzo szeroko, nie tracąc oczywiście z pola widzenia pana Andrzeja Poczobuta - podkreślił szef MSWiA, dodając, że razem z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim nieustannie podejmują wysiłki na rzecz jego uwolnienia.
Czytaj więcej