Para prezydencka zapowiada wspólne czytanie "Kordiana". Akcja już wkrótce
Para Prezydencka zaprasza na wspólne Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na sobotę 7 września. Andrzej i Agata Dudowie wraz z Polakami czytać będą "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Wydarzenie, jak zawsze, zostało objęte honorowym patronatem Pałacu.
Jak podano na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta RP, finał tegorocznej edycji Narodowego Czytania zbliża się wielkimi krokami. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda co roku biorą udział we wspólnym czytaniu najwybitniejszych polskich dzieł literackich - w 2023 r. razem z Polakami czytali w Ogrodzie Saskim "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, a dwa lata temu "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie 2024. Para prezydencka zachęca do lektury "Kordiana"
W tym roku prezydent Andrzej Duda zaapelował przy okazji Narodowego Czytania o refleksję nad Polską i polskim losem, ale także nad aktualnością "Kordiana".
ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda odpowiada na zarzuty. Chodzi o wymianę więźniów
- Dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia - do klęski - podkreślił w liście do uczestników wydarzenia.
Głowa państwa przypomniała także, że "Kordian" jest utworem powstałym na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, który "nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju RP dalej musi się opierać na odwadze i determinacji".
"Kordian". Jedno z najwybitniejszych dzieł Juliusza Słowackiego
Juliusz Słowacki napisał "Kordiana" przebywając w Szwajcarii. Po raz pierwszy utwór ukazał się drukiem w Paryżu w 1834 roku i stał się jednym z największych dzieł tego romantycznego poety.
ZOBACZ: Wiek emerytalny. Pełczyńska-Nałęcz: Mam wysokie mniemanie o Polakach
"Kordian" ukazuje wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, wychodząc od spisku podchorążych, planujących zamach na cara, jednak głównym tematem jest powstanie listopadowe - jego przyczyny i skutki. Utwór łączy motywy fantastyczne z realistycznymi, mając wielowymiarowe, także wyraźne symboliczne znaczenie.
Sama akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
Polacy czytają coraz chętniej
Biblioteka Narodowa podzieliła się ostatnio danymi, z których jasno wynika, że w 2023 r. co najmniej jedną książkę przeczytało 43 proc. Polaków, czyli najwięcej osób od dekady. Rośnie także zainteresowanie bibliotekami, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn, jak i rola Internetu w rozwoju czytelnictwa.
Jak wskazują autorzy raportu, jest wiele przesłanek ku temu, by stwierdzić, iż Polacy wychodzą z cienia pandemii, a inne trudne okoliczności, w tym wojna w Ukrainie, nie stoją na przeszkodzie wzrostowi optymizmu.
- Poprawę nastrojów widać także w sferze subiektywnej oceny własnej sytuacji ekonomicznej – osób, które w 2023 roku wyraziły przekonanie, że pieniędzy starcza im na wszystkie bieżące potrzeby bez konieczności podejmowania specjalnych wyrzeczeń, było wyraźnie więcej niż w roku 2022 - podano.
Cały czas więcej książek czytają kobiety niż mężczyźni, a także osoby z miast powyżej 200 tys. mieszkańców i młodzież w wieku 15-18 lat. Mimo rozwoju technologii, wciąż bardziej wolimy wybierać książki papierowe od ich wersji cyfrowych.
Czytaj więcej