Mamy pierwsze złoto na igrzyskach. Aleksandra Mirosław zachwyciła Paryż

aktualizacja: Świat
PAP/Adam Warżawa
Aleksandra Mirosław zdobyła złoty medal we wspinaczce na czas, a Polka Aleksandra Kałucka - brąz.

Aleksandra Mirosław zdobyła złoty medal we wspinaczce sportowej na czas. To pierwszy złoty krążek reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Świetnie zaprezentowała się także druga z reprezentantek Polski. Aleksandra Kałucka zajęła trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal.

Aleksandra Mirosław była murowaną kandydatką do złotego medalu igrzysk olimpijskich w Paryżu we wspinaczce sportowej na czas. W finale Polka ścigała się z Chinką Deng. Mirosław wspięła się w czasie 6,10 i zdobyła złoty medal olimpijski!

Igrzyska Olimpijskie. Aleksandra Mirosław ze złotem. Polka zachwyciła Paryż

Polka jeszcze w poniedziałkowych prekwalifikacjach dwukrotnie poprawiła własny rekord świata, który wyśrubowała do wyniku 6,06 s. Mirosław w ćwierćfinale zmierzyła się z Leslie Romero Perez. Polka ściankę pokonała w 6.35 s. Hiszpanka ukończyła bieg z czasem 7.06.

O medale we wspinaczce rywalizowała także druga polska zawodniczka - Aleksandra Kałucka. 22-latka zaprezentowała się w prekwalifikacjach bardzo dobrze, poprawiając dwa razy rekord życiowy - najpierw na 6,47, a następnie na 6,38. Kałucka w ćwierćfinale rywalizowała z Chinką Yafei Zhou. Wygrała pokonując ściankę w czasie 6.49.

Obie Polski zmierzyły się w półfinale. Szybsza okazała się Aleksandra Mirosław, która z czasem 6,19 zameldowała się w finale. Aleksandrze Kałuckiej pozostała walka o o brązowy medal, w którym zmierzyła się z Indonezyjką Sallsabillah. Kałucka była szybsza. Osiągnęła rezultat 6,53 sekund i mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Igrzyska w Paryżu. Złoto dla Mirosław, brąz dla Kałuckiej

Sukcesu naszym reprezentantkom pogratulował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. "Głębokie ukłony, wielkie podziękowania i gromkie brawa dla Aleksandry Mirosław! Po imponującym rekordzie świata, dziś złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas! Pierwszy złoty medal dla Polski na IO w Paryżu! Wielki szacunek! Dziękujemy za Mazurka Dąbrowskiego, emocje, radość, dumę i łzy wzruszenia!" - napisał.

"Niesamowity oraz historyczny moment! Rekordzistka świata, żołnierz Wojska Polskiego st. szer. spec. Aleksandra Mirosław zdobywa pierwsze złoto olimpijskie dla Polski w wspinaczce na czas podczas igrzysk w Paryżu. Gratulacje dla Natalii Kałuckiej brązowej medalistki! Wielka radość i duma!" - napisał z kolei wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Sprawdź raport specjalny polsatnews.pl.