Wykryto złotą algę. Tony śniętych ryb w wodzie
Na Śląsku wykryto złotą algę. Z jeziora Dzierżno Duże i części Kanału Gliwickiego służby w ciągu trzech dni wyłowiły 3,5 tony śniętych ryb. Regionalne władze zapewniają, że sytuacja nie ma związku z działalnością człowieka.
Z jeziora Dzierżno Duże w Gliwicach oraz czwartej sekcji Kanału Gliwickiego, z którym jest ono połączone, służby od trzech dni wyławiają śnięte ryby. Do tej pory udało się zebrać 3,5 tony zwierząt.
Złota alga na Śląsku. Wyłowiono tony śniętych ryb
"Podczas realizowanych patroli interwencyjnych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach spostrzegli występowanie śniętych ryb" - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie. Niepokojącą sytuację zaobserwowano w sobotę.
ZOBACZ: Mogą przenosić śmiertelne choroby. Pojawiły się w Polsce
Wojewoda śląski Marek Wójcik przekazał, że badania wykazały duże stężenie złotej algi w części Dzierżna Dużego, gdzie znaleziono najwięcej zwierząt. Winna wymieraniu zwierząt jest prawdopodobnie toksyna, o czym świadczy jej obecność na skrzelach ryb.
- Nie stwierdziliśmy, aby wystąpiło zanieczyszczenie wody związane z przemysłem czy spowodowane innym niewłaściwym działaniem człowieka - zapewniła szefowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach Agata Bucko-Serafin.
Zakaz korzystania z jeziora. Teren patrolują policjanci
W związku z sytuacją ograniczono do minimum przepływ wody z jeziora do Kanału Gliwickiego. Ponadto rozporządzeniem wojewoda śląski zakazał korzystania ze zbiornika oraz czwartej sekcji Kanału Gliwickiego od 5 do 19 sierpnia. Na brzegu rozmieszczono informujące o tym tablice. Przestrzeganie zakazu mają egzekwować patrolujący teren funkcjonariusze policji.
Ryby z Dzierżna Dużego były wyławiane z dziewięciu łodzi m.in. przez Państwową Straż Pożarną. Na miejsce sprowadzana jest słoma jęczmienna, która ma stanowić zaporę dla złotej algi między jeziorem a Kanałem Gliwickim.
Regionalne władze zapewniają, że w pozostałych sekcjach Kanału Gliwickiego oraz Kędzierzyńskiego a także na Odrze nie odnotowano występowania śniętych ryb.
Czytaj więcej