Skandal w europejskim kraju. Tworzył kluczowe systemy w domu na Syberii
Brytyjscy inżynierowie, pracujący nad okrętami podwodnymi, korzystają z oprogramowania opracowanego w Rosji i na Białorusi - donosi "The Telegraph". W odpowiedzi na ustalenia brytyjskie ministerstwo obrony uznało sprawę za "poważne zagrożenie bezpieczeństwa" i wszczęło śledztwo. Jego wyniki nie uspokoiły obaw co do zdolności obronnych Londynu.
Oprogramowanie do okrętów podwodnych o napędzie atomowym miało być stworzone przez personel brytyjski, lecz - jak ustalił dziennik "The Telegraph" - jego rozwój częściowo zlecono inżynierom z Syberii i Mińska.
Skandal w Wielkiej Brytanii. Kluczowe systemy tworzone w Rosji i na Białorusi
Londyn obawia się, że system opracowany przez rosyjskich i białoruskich inżynierów może teraz zostać wykorzystany do ujawnienia lokalizacji brytyjskich okrętów. "The Telegraph" informuje, że brytyjski resort obrony uznał sprawę za "poważne zagrożenie bezpieczeństwa" i wszczął dochodzenie.
ZOBACZ: "Niech oglądają się za siebie". Miedwiediew grzmi po historycznej wymianie
Śledczy ustalili, że firma, która zleciła Rosji i Białorusi prace nad oprogramowaniem, początkowo utrzymywała te informacje w tajemnicy. Przedsiębiorstwo próbowało ukryć miejsce pochodzenia pracowników, podając im nazwiska zmarłych Brytyjczyków.
Dziennik ustalił ponadto, że Rolls-Royce Submarines, zakład zarządzający brytyjską flotą okrętów podwodnych o napędzie atomowym, chcąc unowocześnić wewnętrzne systemy, zlecił to zadanie firmie konsultingowej WM Reply, zajmującą się rozwiązaniami cyfrowymi.
Pracował z domu na Syberii. Wojskowe projekty zlecono "deweloperom z Mińska"
Z dokumentów brytyjskiego ministerstwa Obrony wynika z kolei, że WM Reply zatrudnił wówczas programistów z Białorusi, z których jeden miał pracować ze swojego domu w Tomsku na Syberii.
Obawy co do możliwości obronnych Wielkiej Brytanii rosną, ponieważ niedawno okazało się, że poprzedni projekt, dotyczący armii, również został zlecony "deweloperom z Mińska".
Dziennik "The Times" informował wcześniej, że Londyn planuje opracować sprzęt, który będzie w stanie przeciwstawić się rosyjskiej broni jądrowej. W lipcu brytyjski resort obrony ogłosił również, że zamówił rakiety Martlet, z których część zostanie dostarczona Ukrainie.
Czytaj więcej