Mogą przenosić śmiertelne choroby. Pojawiły się w Polsce
Afrykańskie kleszcze Hyalomma dotarły do Polski. Okazuje się, że na terenie naszego kraju udokumentowano już przynajmniej trzy przypadki wystąpienia tego gatunku. Niestety ich obecność może stanowić dla człowieka i zwierząt poważne zagrożenie. Pajęczaki te przenoszą wiele chorób, z których część może być śmiertelna.
Ogromne kleszcze afrykańskie Hyalomma są już obecne w Polsce. Naukowcy organizujący akcję "narodowe kleszczobranie" otrzymali już trzy zgłoszenia dotyczące obecności tego gatunku w okolicach Poznania, Częstochowy i Barankowa.
Akcja zachęca Polaków, aby w przypadku natrafienia na nietypowego kleszcza odesłać go - już uśmierconego - do zbadania albo wysłać organizatorom akcji jego zdjęcie. Dzięki takim zgłoszeniom wiadomo, że afrykańskie pajęczaki dotarły już do naszego kraju, ale także możliwe jest skonstruowanie mapy z miejscami ich dokładnego występowania.
ZOBACZ: Zmarł po ukąszeniu kleszcza. Dostał gorączki krymsko-kongijskiej
- Dostaliśmy pierwszą przesyłkę z kleszczem Hyalomma! Został zebrany z konia z okolic Częstochowy - poinformowała pod koniec lipca PAP prof. Anna Bajer z Zakładu Eko-Epidemiologii Chorób Pasożytniczych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Groźny kleszcz dotarł do Polski. Dlaczego przemieścił się do Europy?
Jak można się dowiedzieć ze strony "narodowego kleszczobrania", w Europie coraz częściej opisywane są przypadki pojawienia się "egzotycznych" kleszczy, które przybywają w te tereny wraz z ociepleniem się klimatu.
ZOBACZ: Nowy sposób na kleszcze. Powstaje specjalna mapa
Jak podano, tysiące larw Hyalomma, co roku trafia do Europy, w tym jak się okazuje i do Polski, podczas wiosennej migracji ptaków. Do tej pory gigantyczne kleszcze ginęły z powodu zbyt niskiej temperatury i wysokiej wilgotności, jednak klimat zaczyna im sprzyjać.
Kleszcze tego rodzaju wykryto już w Niemczech, Czechach, a nawet w Szwecji.
Afrykański kleszcz Hyalmma. Jak go rozpoznać i jak się przed nim chronić?
Niestety Hyalomma stanowi poważne zagrożenie. Te kleszcze mogą przenosić niebezpiecznego wirusa gorączki krwotocznej. Choroba może zakończyć się śmiercią, ponieważ leczenie i szczepienia są obecnie niedostępne.
ZOBACZ: Odkryto nowy gatunek kleszcza. Może przenosić niebezpieczne wirusy
Oprócz tego Hyalmma może przenosić także wirusa Zachodniego Nilu, wirusa wenezuelskiego zapalenia mózgu koni czy wirusa afrykańskiego pomoru koni. "Dodatkowo kleszcze te mogą również przenosić bakterie - riketsje, wywołujące riketsjozy" - przekazano na stronie kleszczobrania.
Dorosłe osobniki charakteryzują się długimi, prążkowanymi odnóżami. Są znacznie większe od pospolitych polskich kleszczy. Te mogą osiągać ponad jeden centymetr długości.