Zakazana roślina. Za jej posiadanie grozi gigantyczna kara

Porady
Zakazana roślina. Za jej posiadanie grozi gigantyczna kara
Freepik
Milion złotych kary! Sprawdź czy posiadasz tą roślinę w ogrodzie

Dostęp do rozmaitych gatunków roślin - również tych pochodzących z dalekich krajów sprawia, że polskie ogrody pięknieją w oczach. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rośliny są mile widziane w naszym kraju. Mowa o gatunkach inwazyjnych, które mogą zagrażać tym rodzimym. Jednym z nich jest pistia rozetkowa, za jej posiadanie grozi surowa kara.

Osoby, które mają w ogrodach oczka wodne, powinny wykazać się wzmożoną czujnością. Dlaczego? Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadają roślinę, która znalazła się na liście IGO, czyli inwazyjnych gatunków obcych. Za jej uprawę od drugiego sierpnia 2024 roku grozi nawet milion złotych kary, więc gra idzie o naprawdę wysoką stawkę.

Sałata wodna - jaka kara grozi za jej uprawę?

Gatunkiem, który znalazł się na cenzurowanym jest pistia rozetkowa, znana też jako "sałata wodna". To odmiana pochodząca ze strefy tropikalnej oraz subtropikalnej. Skąd takie potoczne nazewnictwo?

 

Jej karbowane liście przypominają sałatę. Dodajmy, że pistia rozetkowa łatwo i szybko się rozmnaża, pokrywając błyskawicznie dużą, o ile nie całą powierzchnię zbiornika. Co ciekawe, w sprzyjających warunkach może osiągać nawet 25 centymetrów.

 

ZOBACZ: Skrzydłokwiat - niesamowita roślina, która może być niebezpieczna

 

Szybkie tempo rozmnażania powoduje, że pistia rozetkowa nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy została uznana za gatunek inwazyjny. Z tego powodu jest zwalczana zarówno metodami mechanicznymi, jak i chemicznymi.

 

Od 2 sierpnia bieżącego roku uprawa i sprzedaż gatunku będzie podlegać surowym karom. Nielegalne jest też trzymanie rośliny w przydomowych oczkach wodnych oraz stawach hodowlanych.

Chcesz mieć pistię rozetkową w oczku wodnym? Poproś o zgodę GDOŚ

Podoba Ci się pistia rozetkowa i chcesz zachować ją w swoim oczku wodnym? Jest na to sposób. Aby jednak uniknąć restrykcji, konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na hodowanie rośliny w ogrodzie. Dokument należy złożyć bezpośrednio do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. 

 

W przypadku odmowy należy niezwłocznie usunąć pistię ze stawu lub oczka wodnego, ponieważ jej uprawa grozi karą finansową, a w skrajnych przypadkach - również karą pozbawienia wolności.

Dlaczego należy zwalczać gatunki inwazyjne?

Warto także podkreślić, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska apeluje, aby osoby, które zidentyfikują pistię rozetkową w ogrodzie, niezwłocznie zgłosiły ten fakt do siedzib w poszczególnych gminach. Dlaczego jest to tak istotne? 

 

Specjaliści zgodnie twierdzą, że gatunek jest szkodliwy dla rodzimego ekosystemu i zaburza jego homeostazę. Negatywnie oddziałuje na różnorodność biologiczną i może powodować zmniejszanie lub ginięcie gatunków rodzimych, powodując poważne straty zarówno w środowisku, jak i w gospodarce.

 

Dodajmy, że w sierpniu 2024 roku lista IGO wydłużyła się nie tylko o pistię rozetkową. Znalazły się na niej również dwa gatunki zwierząt. Mowa o rybie przydence żebrowatej oraz żabie platanie szponiastej.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie