Niesamowite odkrycie archeologów. Znaleźli prawdziwy skarb
W zachodniej Turcji archeolodzy natknęli się na niezwykłe znalezisko. Pod jednym z domów w starożytnym, greckim mieście znaleźli garnek wypełniony złotem. Prawdopodobnie ma ponad 2,4 tys. lat.
Zespół archeologów pod kierownictwem Christophera Ratte z Uniwersytetu w Michigan dokonał interesującego odkrycia w prowincji Izmir w zachodniej Turcji. Na stanowisku w starożytnym, greckim mieście Notion znaleziono garnek wypełniony złotymi monetami.
Skarb był zakopany w pomieszczeniu pod jednym z domów.
Turcja. Niezwykłe odkrycie archeologów
Monety to perskie darejki. Są wybite ze złota wysokiej próby i przedstawiają klęczącego łucznika. Na rewersie widnieje wgłębiony prostokąt.
Darejki nie noszą żadnych inskrypcji. W starożytności były używane do opłacania żołdu greckich najemników.
ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie naukowców. "Wyniki są obiecujące"
Skarb, datowany przez zespół Uniwersytetu w Michigan na V wiek p.n.e., dostarczy bardzo cennych informacji, które pozwolą historykom poznać chronologię i historię perskich monet.
"Odkrycie tak cennego znaleziska podczas kontrolowanych wykopalisk archeologicznych zdarza się bardzo rzadko. Nikt nigdy nie zakopuje skarbu monet, zwłaszcza monet z metali szlachetnych, bez zamiaru ich odzyskania. Zatem tylko największe nieszczęście może wyjaśnić zachowanie takiego skarbu" - przekazał Ratte.
Garnek wypełniony po brzegi
Jak podkreślają archeolodzy gliniany garnek był wypełniony darejkami po brzegi. Miesięczny żołd najemnika to z kolei jedna taka moneta.
ZOBACZ: Przełomowe odkrycie na Księżycu. Ma rozległą sieć tuneli
Archeolodzy podejrzewają, że właśnie w V wieku p.n.e. w Notion zmienił się stosunek do Persów i najemników, którzy dla nich pracowali. Wszyscy zostali zgładzeni lub wygnani z miasta. Złote monety mogły zostać zakopane właśnie w tamtym okresie przez kogoś, kto miał zamiar po nie wrócić.
Darejki bito od końca VI wieku p.n.e. aż do podboju imperium perskiego przez Aleksandra Wielkiego w 330 roku p.n.e. Monety niemal cały czas wyglądały tak samo, przez co często trudno jest określić, z którego okresu pochodzą. Christopher Ratte ma nadzieję, że nowe znalezisko przybliży jego zespół do dokładnego poznania tej waluty.
Czytaj więcej