Sekret tajemniczej tuby rozszyfrowany. Mistrzyni pokazała, co znajduje się w środku
Sława, pieniądze, uwielbienie i... złota tuba. Na to mogą liczyć medaliści igrzysk olimpijskich w Paryżu. Podczas gdy od lat atleci otrzymywali maskotki lub kwiaty, w tym roku organizatorów poniosła fanatazja. Jak daleko? To tajemnica, którą właśnie odkrywamy. Wiadomo, co znajduje się wśród podarunków dla mistrzów.
Za każdym razem, gdy sportowcy stają na podium letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu, poza krążkiem i uściskiem dłoni od wręczającego, dostają także długą, papierową tubę w kolorze złotym. To oczywiście tylko drobny dodatek do tego, po co atleci przyjeżdżają na igrzyska, ale bezsprzecznie bardzo miły i przydatny.
Dzięki zawartości pudełeczka imprezę można będzie po latach wspominać z jeszcze większym sentymentem i rozrzewnieniem, a wszystko dlatego, że znajduje się w niej rzecz absolutnie wyjątkowa. Na TikToku znaleźć można film, który odpowiada na pytanie zadawane sobie przez większość sportowych kibiców. Co jest zatem w środku? Mistrzyni kajakarstwa górskiego Jessicą Fox odpowiedziała.
Co kryje się w tubie wręczanej medalistom igrzysk?
- Wiele osób pytało mnie, co znajduje się w pudełku, które wręczane jest zawodnikom na podium - zdradziła Australijka w opublikowanym na chińskiej platformie filmie. - Zazwyczaj dostajemy maskotkę albo kwiaty, ale tym razem jest nieco bardziej nietypowo i myślę, że jest to dobry pomysł - dodała.
ZOBACZ: Polska pokonuje Chiny na igrzyskach. Koszykarze zrewanżowali się za Tokio
Fox opowiedziała zatem, że w środku znajduje się oryginalny, oficjalny plakat XXXIII letnich igrzysk olimpijskich z pewnym drobnym detalem - złotym, srebrnym lub brązowym - zależnie od tego, jaki medal otrzymuje zawodnik.
Samo dzieło zostało zaprojektowane przez popularnego artystę-ilustratora Ugo Gattoniego, który na jego stworzenie i produkcję poświęcił prawie cztery miesiące.
Gattoniemu podpowiadał także dyrektor artystyczny igrzysk Joachim Roncin, który miał poradzić projektantowi, żeby stworzył coś pełnego symboli i niepoliczalnych rzeczy. - Są tam malutkie detale, opowiadające historie ukryte w historiach - opowiadał.
Plakat Ugo Gattoniego. Dzieło dla prawdziwych mistrzów
Dzieło Gattoniego pokazuje "fantastyczne miasto", które pełni także funkcję wielkiego stadionu olimpijskiego z paryskimi zabytkami, jak np. wieża Eiffla, Sekwana i Łuk Triumfalny. Zawiera także symbole igrzysk, takie jak koła olimpijskie, medale oraz przedstawienia kilku dyscyplin sportowych, jak np. nurkowanie i pływanie.
Organizatorzy są dumni, że po raz pierwszy w historii igrzysk olimpijskich oba plakaty - zarówno olimpijski, jak i paraolimpijski - zostały zaprojektowane razem. Co więcej, każdy z nich może funkcjonować jako samodzielne dzieło, a gdy się je połączy, stworzą jeden, harmonijny obraz.
ZOBACZ: Włoszka miała dość. Odmówiła walki z Imane Khelif
Gattoni wyprodukował plakat ręcznie i jest z tego powodu bardzo zadowolony. Już w czasie tworzenia nie mógł doczekać się aż zobaczą go także inni ludzie.
Plakaty były tworzone z okazji igrzysk olimpijskich od wczesnych lat XX wieku. Oprócz plakatu, tegoroczni medaliści otrzymują także maskotkę inspirowaną czapką frygijską z napisem "Bravo" w języku francuskim i detalem w kolorze zdobytego medalu.
Warto odnotować także, że rozdawane podczas trwających właśnie igrzysk medale są wyjątkowe, bowiem zawierają 18-gramowy sześciokątny kawałek żelaza z wieży Eiffla.
Igrzyska Olimpijskie 2024. Czytaj nasz raport specjalny.
Czytaj więcej