Larissa nad Polską. Może być niebezpiecznie
Po kolejnych bardzo ciepłych dniach, nad Polskę ponownie nadciągają burze. Już niedługo nasze granice przekroczy niż Larissa, którego efektem mogą być gwałtowne zjawiska pogodowe, a w konsekwencji także i podtopienia. Oprócz intensywnych opadów deszczu, musimy przygotować się na wichury oraz grad. Aura ma być na tyle groźna, że ostrzega przed nią nie tylko IMGW, ale też europejski Estofex.
Jako pierwsi w piątek schronienia przed burzami będą musieli mieszkańcy Ziemi Lubuskiej oraz Dolnego Śląska, ale w miarę upływu czasu dynamiczny front będzie przemieszczał się na wschód kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega ponadto, że w niektórych przypadkach charakter burz będzie stacjonarny lub chaotyczny, a co za tym idzie także nieprzewidywalny. Burzom towarzyszyć może drobny grad i porywy do 65 km/h.
W ciągu dnia silne wyładowania atmosferyczne możliwe będą zresztą na całym południu Polski, gdzie mogą wystąpić ewentualne podtopienia i zalania. Na wielu rzekach w tych regionach już odnotowano gwałtowny wzrost poziomu wód. Padać będzie jednak również w nocy. Od godziny 22 spodziewane są opady rzędu 40 mm-55 mm.
Alerty IMGW dla południowych regionów Polski. Nadciąga niż Larissa
IMGW wydało alerty pierwszego stopnia dla woj. śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego, które mają obowiązywać od godz. 12 do godz. 20. W tym czasie wiać może z prędkością do 60 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80 proc.
Jeśli zaś chodzi o woj. opolskie, dolnośląskie oraz południowe powiaty woj. wielkopolskiego i lubuskiego, tam obowiązywać mają ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Meteorolodzy wskazują, że gdzieniegdzie spaść może nawet 70 mm deszczu, a przed silnym wiatrem ostrzega sama European Storm Forecast Experiment.
ZOBACZ: Pierwsze takie badanie i liczne nieprawidłowości. Chodzi o grzyby
W związku z wkroczeniem w sierpień, pojawiły się już także prognozy pogody na cały miesiąc, układane przez europejskich i amerykańskich synoptyków. W tym roku naukowcy na obydwu kontynentach są zgodni co do tego, że czekają nas jeszcze ciepłe dni. Odchylenie od średniej temperatury miesiąca ma wynieść od 1 do st. C na plus. Amerykanie twierdzą ponadto, że sierpień będzie ekstremalnie suchy. Na niedobór deszczu cierpieć mają zwłaszcza mieszkańcy centrum i południa Polski.