Wyraźna zmiana przy polskiej granicy. "Obserwujemy nowe trendy"

Polska
Wyraźna zmiana przy polskiej granicy. "Obserwujemy nowe trendy"
Polsat News
Służby podsumowały sytuację na granicy z Białorusią. Zauważono nowe trendy

Maleje liczba interwencji w miejscu funkcjonowania strefy buforowej z Białorusią. - Jest bezpiecznie, Podlasie jest bezpieczne - mówił rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. Zwrócił jednak uwagę, że służby obserwują w tym miejscu nowy trend - coraz więcej migrantów jest przewożonych w rejon granicy z terytorium Łotwy.

Rzecznik MSWiA i koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński podsumował siedem tygodni funkcjonowania strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

 

- Jest bezpiecznie na granicy, Podlasie jest bezpieczne - mówił. Informował, że z budżetu państwa dofinansowano kwotą 5 mln złotych szpital w Hajnówce. Placówka przyjmuje migrantów, ale i funkcjonariuszy straży granicznej, policji czy wojska, którzy służą na miejscu.

Granica z Białorusią. Nietypowy ruch, nowe trendy

Dobrzyński zauważył, że w ostatnim czasie zmalała liczba interwencji na granicy, jest mniej ataków na funkcjonariuszy to służby zaobserwowały "nowe trendy". Jak mówił rzecznik, coraz więcej migrantów jest przewożonych w rejon pograniczny z terytorium Łotwy.

 

ZOBACZ: Rosyjskie wojsko na ćwiczeniach. Na patrole udali się z atrapami

 

- Do samochodów osobowych pakowanych jest po 12 osób, migrantów. Są to młodzi ludzie. Policja zatrzymuje te osoby na terenie Polski - podkreślił Dobrzyński.

 

- Zaobserwowaliśmy też inne trendy, czyli przesuwanie się prób przekroczenia. Zanim zaczęła obowiązywać strefa buforowa najwięcej ataków było w Dubiczach Cerkiewnych, teraz te Dubicze Cerkiewne okazują się miejscem najbardziej spokojnym na granicy - mówił rzecznik MSWiA.

 

WIDEO: Służby podsumowały sytuację na granicy z Białorusią. Zauważono nowe trendy

 

Strefa buforowa na granicy przy Białorusią

Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy w województwie podlaskim obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.


Strefa obowiązuje na terenie placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.

 

Z danych SG wynika, że od początku roku było w województwie podlaskim ponad 21,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Osoby próbujące przedostać się do Polski pochodziły z 41 krajów. Od początku lipca zanotowano ponad 1,3 tys. takich prób.

 

Na 186 km granicy z Białorusią stoi - zbudowana w 2022 r. - stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. SG podpisała umowy na dodatkowe wzmocnienie zarówno stalowej zapory, jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej. 

Marta Stępień / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie