Minister nauki: Ustawa będzie bardzo restrykcyjna
- PiS przez osiem lat wykorzystywał środki finansowe z budżetu państwa dla swojej kampanii i promocji swoich polityków - ocenił w "Graffiti" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PKW przełożyła po raz kolejny podjęcie decyzji ws. sprawozdań finansowych komitetów wyborczych.
Marcin Fijołek zapytał ministra nauki o wątpliwości wokół sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości i słowa polityków tej partii, którzy twierdzą, że rządzący chcą "zagłodzić" opozycję.
- To jest rzeczywiście bardzo nietypowa sytuacja i to, że PKW po raz kolejny przeniosło termin posiedzenia świadczy o tym, że wewnątrz też zdania są podzielone. Pewnie jest poszukiwanie jakiegoś kompromisowego rozwiązania - tłumaczył minister Wieczorek.
Jak dodał, mówiąc o stronie formalnej, tylko sprawozdanie finansowe Nowej Lewicy zostało przyjęte bez żadnych zastrzeżeń. - Profesjonalnie to przygotowaliśmy - zrecenzował.
ZOBACZ: Niespodziewany gest prezydenta Niemiec w Warszawie. Reaguje Zacharowa
Jak dodał, sytuacja ze sprawozdaniem PiS powinna być "przestrogą dla każdego rządzącego i na szczeblu centralnym, i na szczeblu samorządowym, żeby bardzo uważać, jeśli chodzi o kampanię wyborczą.
Będzie audyt wizowy na polskich uczelniach
Minister Dariusz Wieczorek odniósł się także do zapowiedzi spotkania z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim ws. uszczelnienia systemu wizowego. Jak powiedział, ustawa jest prawie gotowa i będzie bardzo restrykcyjna. To efekt rozmów z szefem MSZ, na które bardzo liczył i które rekomendował sam premier Donald Tusk.
- Bardzo nam zależy, żeby studenci z zagranicy przyjeżdżali, ale jeśli otrzymają wizę, to żeby studiowali na uczelniach - zapewnił.
WIDEO: Dariusz Wieczorek w "Graffiti": Niektóre z uczelni kontrolujemy. Prokuratura i służby też działają
Szef resortu nauki, odpowiadając na pytania o skalę problemu, wyjawił, że w ciągu kilku lat najprawdopodobniej wizy otrzymało w wyniku nieprawidłowości ok. kilkadziesiąt tysięcy osób. Dodał też, że jego podejrzenia wzbudziły uczelnie, na których nawet 95 proc. studentów to osoby nie z Polski.
ZOBACZ: Bon energetyczny. Od 1 sierpnia można składać wnioski o wypłatę
Pod kontrolą MNiSW są także uczelnie lekarskie. Minister Przemysław Czarnek wydawał wielu szkołom pozwolenia na otwarcie kierunków lekarskich mimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. - To dotyczy dziewięciu uczelni. Dziś lub w poniedziałek otrzymamy odpowiedź ws. opinii PKA - wskazał gość "Graffiti".
Jeśli chodzi o reformę uczelni, w tym łączenie niektórych z nich, wprowadzone zostaną zapisy mówiące o tym, że uczelnie będą mogły podejmować decyzję o federalizacji, ale minister zapewnia, że nikt nie będzie do tego zmuszany. Ministerstwo przygotuje jedynie finansowe zachęty.
Dariusz Wieczorek o funduszu dopłat: Chcielibyśmy, żeby to było 7-8 mld zł
- Uspokajam, że żadnych cięć nie będzie. Jest przygotowana ustawa i nowelizacja ustawy o funduszu dopłat. Samorządy będą korzystały z niego na budowę mieszkań komunalnych, a uczelnie - akademików - wyjaśnił minister Wieczorek.
Dziś ten fundusz wynosi 1 mld zł, ale minister Wieczorek mówi, że rozmawiał z ministrem finansów o kwocie 7-8 mld zł. - Nie mam jeszcze deklaracji, ale pewnie zrobimy to na takiej zasadzie, że będzie to limit - dodał.
Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?
Tematem rozmowy były także tarcia w koalicji rządzącej i ewentualne przyspieszone wybory parlamentarne. - Uspokajam wszystkich. Każdy, kto wymyśli nowe wybory, to chce, żeby PiS z Konfederacją rządziło Polską - odparł.
Pytany zaś o kondycję Lewicy, zapewnił, że trzyma kciuki za partię Razem, która tworzy z Nową Lewicą jeden klub w Sejmie.
Więcej odcinków programu dostępnych jest TUTAJ.
Czytaj więcej