"Zgrupowanie Chrobry II". Śladami największego oddziału Powstania Warszawskiego

Polska
"Zgrupowanie Chrobry II". Śladami największego oddziału Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego
"Zgrupowanie Chrobry II". Reportaż Polsat News

Był największym oddziałem Powstania Warszawskiego, liczył około 3200 Powstańców. Dziennikarka Polsat News Magdalena Mioduska w swoim domu znalazła unikalne zapiski dotyczące Zgrupowania "Chrobry II", które działało na pograniczu Śródmieścia i Woli. Ruszyła jego tropem.

- Dlaczego zainteresowałam się historią Zgrupowania Chrobry II? To był przypadek - wyjaśnia autorka reportażu, Magdalena Mioduska. - Po śmierci wuja Gerarda Niewiadomskiego, brata mojej babci, jako pamiątkę po nim otrzymałam książkę dr Katarzyny Utrackiej "Zgrupowanie AK Chrobry II", a w niej odręczne zapiski wuja, jako komentarze do umieszczonych fotografii i wspomnień. Zapragnęłam poznać losy tych ludzi i pójść dalej śladami zapisków "Pozornego" - dodaje dziennikarka.

"Zgrupowanie Chrobry II". Reportaż Polsat News o największym oddziale Powstania Warszawskiego

Magdalena Mioduska wraz z dr Katarzyną Utracką z Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają istniejące do dziś budynki, które stanowiły ważne punkty działań obronnych. Publikują unikalne fotografie i dokumenty dotyczące zgrupowania "Chrobry II".

 

WIDEO: Reportaż Polsat News o największym oddziale Powstania Warszawskiego

 

 

Oddział zaciekle bronił placówek wzdłuż ul. Towarowej. Z archiwalnego wywiadu ze Zbigniewem Jerzym Brymem ps. "Zdunin" - Dowódcy 3 kompanii Zgrupowania Chrobry II z 2005 r. znajdującego się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego dowiadujemy się, że w czasie jednego z ataków na Kurzą Stopkę - młodziutki Gerard Niewiadomski został ranny w głowę i w warunkach polowych prof. Kosakowski wykonywał trepanację jego czaszki, po tym jak "Pozornego" wyciągnięto go spod stosu zabitych kolegów.

 

ZOBACZ: Powstanie Warszawskie. Największy zryw wolnościowy II wojny światowej

 

W reportażu dziennikarka przywołuje historię Mirosława Biernackiego ps. "Generał", kpt. Antoniego Czajkowskiego "Badura" jedynego kapelana, który walczył z bronią w ręku i pełnił posługę duszpasterską, Stanisławy Palolog ps. "Zofia", która przed wybuchem wojny była komendantką policji żeńskiej, niedawno zmarłej Zofii Czekalskiej "Sosenki" - sanitariuszki.

 

Na terenie walk "Chrobrego II" poległ również najmłodszy Powstaniec 11-letni Wojtuś Zalewski. To o nim śpiewa Natalia Sikora w utworze "Orzeł Biały", jak brzmiał pseudonim młodego Powstańca.

 

Dokument jest poświęcony pamięci Gerarda Niewiadomskiego oraz wszystkich żołnierzy Zgrupowania "Chrobry II".

red / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie