Wielka wymiana więźniów między Rosją a Zachodem. Jest polski wątek

aktualizacja: Świat
Wielka wymiana więźniów między Rosją a Zachodem. Jest polski wątek
Media społecznościowe / kadr transmisji kanału Zvezda
Wymiana więźniów w Ankarze

Rosja zwolniła z więzienia dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha i byłego żołnierza piechoty morskiej USA Paula Whelana w ramach wymiany więźniów z USA - poinformował nieoficjalnie Bloomberg. Wolność miał odzyskać Rosjanin zatrzymany w Polsce.

W czwartek Bloomberg opublikował artykuł, w którym poinformował o zwolnieniu amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha i byłego żołnierza piechoty morskiej USA Paula Whelana, którzy przebywali w rosyjskim areszcie po tym, jak oskarżono ich o szpiegostwo. Według Departamentu Stanu USA oskarżenia były niesłuszne. Zarówno amerykański rząd, jak i sami podejrzani zaprzeczali jakoby byli szpiegami. Za Gershkovichem wstawiła się także organizacja Reporterzy bez Granic.

 

Po godzinie 16:00 czasu polskiego Reuters poinformował, powołując się na turecką prezydencję, że w Ankarze doszło do wymiany 26 więźniów z siedmiu różnych państw. Agencja pisała o "więźniach z USA, Rosji, Niemiec, Polski, Słowenii, Białorusi i Norwegii".

 

Następnie pojawiły się nieoficjalne informacje, że w ramach wymiany wolność zwrócono Pawłowi Rubcowowi, który został zatrzymany w Polsce w 2022 roku pod zarzutem szpiegostwa.

Biały Dom: Jesteśmy wdzięczni sojusznikom

Biały Dom poinformował, że udało się wynegocjować uwolnienie 16 osób, w tym trzech Amerykanów, pięciu Niemców i siedmiu Rosjan.

 

"Jestem wdzięczny naszym sojusznikom, którzy wspierali nas podczas trudnych i złożonych negocjacji - Niemcom, Polsce, Słowenii, Norwegii i Turcji. To mocny przykład jak ważne jest posiadanie przyjaciół, którym można ufać i na których można polegać. Dzięki naszym sojuszom Amerykanie są bezpieczniejsi" - przekazał prezydent Joe Biden w oświadczeniu.

Amerykański reporter Evan Gershkovich zwolniony z więzienia. Ma wrócić do Stanów

32-letni Evan Gershkovich jest pierwszym od czasów zimnej wojny amerykańskim dziennikarzem skazanym w Rosji za szpiegostwo. Miał się tego dopuścić na polecenie CIA. Reporter dziennika "WSJ" zeznawał, że w przed zatrzymaniem wykonywał typowe obowiązki zawodowe jako korespondent oficjalnie akredytowany przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Mężczyznę skazano miesiąc temu.

 

ZOBACZ: Reporter Evan Gershkovich przetrzymywany w moskiewskim więzieniu za szpiegostwo. Grozi mu 20 lat

 

Z kolei Whelana zatrzymano w 2018 r., a w 2020 r. został skazany na 16 lat pozbawienia wolności również za szpiegostwo. 

 

Bloomberg w swoim artykule powołał się na anonimowe źródła. Jednakże również stacja Fox News podała, że w czwartek ma wrócić do Stanów Zjednoczonych amerykański korespondent.

Wymiana więźniów między Rosją a Zachodem

Przed wymianą więźniów kanał Mash na Telegramie przekazał, że do przekazania więźniów między Rosją a krajami zachodnimi dojdzie w czwartek około godziny 15:00 czasu polskiego. Napisał, że z moskiewskiego lotniska Wnukowo lecą do Ankary dwa samoloty rządu Rosji Tu-204-300, Lockheed C-130-30 Hercules sił powietrznych USA z bazy NATO Rammstein w Niemczech oraz komercyjny samolot Dassault Falcon 7X z Oslo.

 

"Nastąpił jeden z etapów zakrojonej na szeroką skalę wymiany więźniów pomiędzy Federacją Rosyjską, Białorusią, USA i Niemcami. Według Mash - Artem i Anna Dultsev (którzy używali także nazwisk Ludwig Gisch i Maria Rosa Mayer Munos – red.) zostali poddani ekstradycji do Rosji w Kaliningradzie" - poinformował kanał Mash. 

 

ZOBACZ: Rekordowa liczba wycieków danych. Dotknęły już niemal każdego Rosjanina

 

Także niezależny kanał Meduza stwierdził, że doszło już do jednego etapu wymiany, w którym wydano Rosji dwoje powyżej wymienionych Rosjan skazanych w Słowenii za szpiegostwo

 

O planach wymiany więźniów z udziałem Rosji, USA, Niemiec i Białorusi, informował także portal telewizyjny nadającej w krajach bałkańskich - N1. Agencja AFP uznała, że dochodzą "sygnały" z Rosji, które potwierdzają te informacje. Moscow Times doniósł, że nawet 30 więźniów może zostać zwolnionych z Rosji

Karina Jaworska / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie