Dramat na korcie. Iga Świątek przegrywa w Paryżu

PAP/Adam Warżawa
Igrzyska Olimpijskie 2024. Iga Świątek kontra Qinwen Zheng

Horror w Paryżu. Iga Świątek niespodziewanie przegrała z Chinką Qinwen Zheng 2:6, 5:7 w półfinale turnieju tenisowego Igrzysk Olimpijskich. Oznacza to, że nie wywalczy złotego medalu na swoich ulubionych kortach. Na pocieszenie zostanie jej rywalizacja o brąz.

Już na początku spotkania świetnie grająca Qinwen Zheng wystraszyła polskich kibiców przełamując Igę w trzecim gemie. Ta błyskawicznie odpowiedziała w najlepszy możliwy sposób, wygrywając kolejnego gema do zera.

Zawodniczkom rywalizującym o wejście do finału towarzyszyły ogromne emocje. Obie grały nierówno i popełniały wiele niewymuszonych błędów. W piątym gemie Świątek znów dała się przełamać i przegrywała już 2:3.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Iga Świątek nie zagra w finale

Od tego momentu gra Chinki wyglądała już zdecydowanie lepiej, w przeciwieństwie do Igi. Polka była wyraźnie zdenerwowana. Piłki po jej zagraniach zazwyczaj lądowały w siatce lub daleko poza kortem. Przy stanie 2:4 ponownie przegrała swój serwis, a po kilku kolejnych minutach seta 2:6.

ZOBACZ: Niecodziennie "selfie". Ujęcie nazwane "radującym serce"

Wszyscy liczyliśmy, że w drugim secie Polka opanuje emocje i wróci do gry na mistrzowskim poziomie. W końcu nie przegrała na paryskiej mączce od 25 spotkań.

Kluczowy był pierwszy gem, który na szczęście Iga wygrała, choć nie bez problemów (45:30). W kolejnych Świątek grała już zdecydowanie lepiej, najpierw przełamała Chinkę, a następnie wygrywając przy własnym podaniu doprowadzając do stanu 3:0, a później 4:1.

Dwa kolejne gemy padły jednak łupem Chinki. Ósmy gem był niezwykle zacięty. Nasza tenisistka miała dwie szanse na przełamanie, jednak to rywalka okazała się lepsza i wyrównała stan spotkania (4:4).

Od tego momentu rywalizacja toczyła się punkt za punkt. Niestety przy stanie 5:5 tenisistka z Raszyna przegrała gema przy własnym podaniu i od awansu do finału turnieju Chinkę dzielił jeden gem. Przy własnym serwisie wygrała go na przewagi.

O brąz Iga Świątek zagra z przegraną meczu Anna Schmiedlova - Donna Vekic.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Iga Świątek w drodze po medal

Był to piąty mecz polskiej tenisistki podczas tegorocznych Igrzysk. W pierwszej rundzie pewnie pokonała Rumunkę Irinę Camelię Begu, gdzie spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2, 7:5. W drugim etapie - również w dwóch setach - Iga uporała się z Diane Parry.

W spotkaniu o ćwierćfinał Świątek wygrała z 52. rakietą rankingu WTA Chinką Xiyu Wang. Pojedynek zakończył się wynikiem 6:3, 6:4. Rywalka Polki, Chinka Qinwen Zheng, która zajmuje 7. miejsce w rankingu WTA, awansowała do półfinału pokonując Niemkę Angelique Kerber.

Igrzyska Olimpijskie 2024. Sprawdź raport specjalny polsatnews.pl

Wcześniej na tym samym korcie Polka czterokrotnie triumfowała w turnieju wielkoszlemowym French Open (2020, 2022, 2023, 2024). Świątek była główną faworytką do złotego medalu olimpijskiego.