Zagrożenia CBRNE. Na to należy uważać nie tylko w czasie wakacji

Polska
Zagrożenia CBRNE. Na to należy uważać nie tylko w czasie wakacji
Freepik/Pixabay/kreatikar
Czym są zagrożenia CBRNE?

W czasie wakacji można się spotkać z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Wśród nich znajdują się zagrożenia CBRNE, które mogą wystąpić w przestrzeni publicznej, na lotniskach, w obiektach sportowych, jak i w domu. Czym są powyższe zagrożenia i jak należy chronić przed nimi siebie i swoich bliskich?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina czym są zagrożenia CBRNE. Obecnie obejmują one wszelkie zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne, jądrowe oraz związane z eksplozją. Spotkać się można z nimi podczas codziennych czynności w placówkach m.in. medycznych, sportowych czy nawet w domu.  

Co to zagrożenia CBRNE i jak na nie reagować? 

Wśród zagrożeń CBRNE znajdują się zagrożenia biologiczne, czyli wszystkie te, które pochodzą od organizmów biologicznych, a stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To m.in. pasożyty wewnętrzne czy drobnoustroje komórkowe, które mogą prowadzić do zakażeń, alergii bądź zatruć.  


Zapobiegać takim zagrożeniom można poprzez dbanie o odpowiednią higienę np. częste mycie rąk, a także poprzez niespożywanie niesprawdzonych posiłków. W ekstremalnych przypadkach, gdy wykryto zagrożenie masowe należy stosować się do poleceń służb. 

 

ZOBACZ: 21 osób z objawami zatrucia chlorem. Policja przesłuchała pracowników


Z kolei zagrożenia chemiczne to te, w których doszło do uwolnienia niebezpiecznych dla ludzi i środowiska chemikaliów - związków, mieszanin lub roztworów. W zależności od substancji mogą być one drażniące, toksyczne, uczulające lub rakotwórcze


Przykładowymi czynnikami rakotwórczymi są m.in. organiczne substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle, metale ciężkie, a także alkohol. "Właściwie w każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, od tych wykorzystywanych w domu jak np. środki czystości oparte na chlorze czy preparaty do udrażniania rur, po te stosowane w przemyśle" - wyjaśniło RCB. 

 

ZOBACZ: Połowa Polski na żółto. RCB i IMGW wydały ostrzeżenia


Zaznaczono, że w przypadku substancji chemicznych wykorzystywanych w domu, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją producenta. Należy je również przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach z dala od dzieci. W przypadku zagrożeń w innych placówkach warto zapoznać się z planem awaryjnym, zapamiętać miejsca ewakuacji i te, w których znajdują się apteczki medyczne. 

Bezpiecznie w czasie wakacji. RCB przypomniało na co uważać

Wśród zagrożeń CBRNE znajduje się zdarzenie jądrowe, które polega na niekontrolowanym uwolnieniu substancji promieniotwórczej do środowiska. Do takich zdarzeń może dojść na skutek nieprawidłowego przechowywania odpadów promieniotwórczych czy działania o charakterze terrorystycznym. W takich wypadkach należy "opanować emocje" i postępować zgodnie z zaleceniami służb. 


Bardziej prawdopodobne jest wystąpienia zagrożenia związanego z eksplozją. Takie sytuacje zazwyczaj są nieprzewidywalne i mogą mieć miejsce wszędzie, w tym na lotnisku czy w restauracji.  

 

ZOBACZ: Salmonella wykryta w mięsie. GIS alarmuje


Na sytuację ewentualnego zagrożenia wybuchem można się przygotować poprzez zapamiętanie drogi i miejsca planowanej ewakuacji, nieprzyjmowanie obcych paczek czy walizek, zwracanie uwagi i alarmowanie służb o nietypowych przedmiotach pozostawionych w przestrzeni publicznej. 

Zagrożenia CBRNE. Jak się na nie przyszykować?

Zagrożenia CBRNE mogą stanowić realne niebezpieczeństwo. W trakcie wakacji, podczas urlopu z najbliższymi warto wiedzieć, jak reagować w przypadku tych zagrożeń.  


RCB przypomina, że ważne jest działanie prewencyjne, które pozwala przygotować się na ewentualne niebezpieczne sytuacje. Istotna jest rozmowa z najbliższymi, w tym z dziećmi, na temat potencjalnych zagrożeń i reakcji na nie. Przed wyjazdem warto także przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy

 

W przypadku poszczególnych zagrożeń dodatkowych wiadomości należy szukać w specjalnie przygotowanych źródłach rządowych. 
 

Karina Jaworska / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie