Renta wdowia. Posłowie zdecydowali o nowym świadczeniu
Sejm przyjął w całości ustawę o rencie wdowiej. Za głosowało 425 posłów. - Państwo wyciągnęło pomocną dłoń do blisko 2 mln seniorów i seniorek - powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe świadczenie pozwala, aby owdowiała osoba pobierała łącznie swoją rentę i część świadczenia po zmarłym małżonku.
Sejm zagłosował za przyjęciem w całości projektu ustawy wprowadzającego rentę wdowią. Udział wzięło 439 posłów; za było 425, przeciw - 2, a wstrzymało się - 12.
Przyjęto rządowe poprawki do ustawy, które przewidują, że drugie świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc.
Jednak w tej kwestii nie było zgody wśród koalicjantów, co do kształtu projektu.
Wcześniej Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała poprawki rządu do projektu ustawy. Na posiedzenie komisji nie przyszli posłowie PSL, a posłowie Trzeciej Drogi wstrzymali się od głosu.
Renta wdowia. Sejm zdecydował
Chwilę po przyjęciu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw głos zabrała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
- Śmierć osoby bliskiej szczególnie w wieku starszym, to jest zawsze tragedia, ale dzisiejszy dzień, w którym Sejm zdecydował się w imieniu państwa polskiego wyciągnąć pomocną dłoń do blisko 2 mln seniorów i seniorek, którzy znajdują się w trudnej sytuacji, jest momentem radosnym - powiedział posłanka Lewicy.
ZOBACZ: Renta wdowia. Na jakie pieniądze mogą liczyć seniorzy?
Dziemianowicz-Bąk podziękowała również w imieniu całej koalicji ponad 200 tys. obywatelom, którzy podpisali się pod obywatelskim projektem renty wdowiej. - Projekt musiał swoje odczekać ze względu na bezczynność poprzedniej większości parlamentarnej - dodała.
Nowe świadczenie przyjęte. Co to jest renta wdowia?
Renta wdowia to specjalne świadczenie, które ma stanowić wsparcie finansowe dla seniorów. Projekt złożyli posłowie i posłanki z Lewicy.
Śmierć partnera, w szczególności w przypadku osób starszych, to bardzo trudne doświadczenie, które niekorzystnie wpływa na ich sytuację finansową. Renta wdowia skierowana jest w głównej mierze do wszystkich kobiet, które otrzymują emerytury niższe nawet o 40 procent niż mężczyźni.
W przypadku renty wdowiej seniorzy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać swoją emeryturę i część świadczenia emerytalnego zmarłego współmałżonka, czy pobierać emeryturę zmarłego i część swojej.
Czytaj więcej