Minister Leszczyna o przegranym głosowaniu. "Koalicjanci boją się wyborców"
- Likwidować szpitale chcieli poprzednicy z PiS. Ja chcę je wspierać - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna w "Gościu Wydarzeń". Dodała, że jeśli jakaś placówka jest nierentowna, to "dajemy jej wędkę". Minister skomentowała także przegrane przez koalicję głosowanie. - Nasi koalicjanci się trochę zapętlili i boją się swoich wyborców - powiedziała.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim zapowiedziała, że na ochronę zdrowia "będzie tyle pieniędzy, ile jest zapisane w ustawie nakładowej". - W 2027 roku nakłady osiągną przewidziane 7 proc. PKB - dodała.
- Wprowadziłam in vitro, rozszerzyłam badania prenatalne, wprowadziłam - na ile mogłam - tabletkę "dzień po", a także znieczulenia okołoporodowe - wyliczała swoje osiągnięcia Leszczyna. - Realizuję obietnice Koalicji Obywatelskiej - zaznaczyła.
Izabela Leszczyna: Chcę wspierać szpitale
Prowadzący zapytał, jakie ministerstwo proponuje rozwiązania dla zadłużonych szpitali. - Mamy zespół, który zaprezentował rozwiązania kompleksowe. Rozmawiamy z takimi placówkami, a także z samorządami - odpowiedziała polityk.
Na pytanie, czy minister zamierza zamykać placówki ochrony zdrowia, Leszczyna powiedziała, że "chcę wspierać szpitale". - Jeśli ktoś podejmie decyzję o likwidacji szpitala, to nie będę ja, ale starosta albo marszałek - dodała.
ZOBACZ: Izabela Leszczyna o tabletce "dzień po". Wskazała, kiedy będzie dostępna
- Likwidować szpitale chcieli moi poprzednicy z PiS - zaznaczyła minister. - Jeśli szpital jest nierentowny, to dajemy mu wędkę i proponujemy, by zmienić niektóre odziały - powiedziała.
- To są jednak decyzje samorządów, ministerstwo zdrowia proponuje rozwiązania i daje pieniądze na restrukturyzacje - podkreśliła Leszczyna.
WIDEO: Minister Leszczyna o przegranym głosowaniu. "Koalicjanci boją się wyborców"
Spór o aborcję. Minister zdrowia: Zaufajmy wreszcie kobietom
Bogdan Rymanowski zapytał Leszczynę o aborcję i o dalsze losy ustawy, która przepadła w głosowaniu. - W sprawie ustawy wyraźnie wypowiedział się premier Donald Tusk - stwierdziła minister. - Okazuje się, że w tym Sejmie jest trudne, aby ją przyjąć - dodała i wyliczyła, że obecnie są dwa przypadki kiedy jest możliwa terminacja ciąży.
- Szpital nie może odsyłać kobiety, gdy zagrożone jest jej życie lub gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego - przekazała.
- Ja mówię: zaufajmy wreszcie kobietom. Cała Europa już to zrobiła - powiedziała Leszczyna. - Jeśli kobieta nie chce mieć dziecka, nikt jej do tego nie zmusi - dodała.
ZOBACZ: Aborcja w Sejmie. Posłowie zadecydowali, triumf opozycji
Minister zapytana o powrót do kompromisu aborcyjnego, minister powiedziała, że "nie wierzy, że ta ustawa przejdzie".
- Nasi konserwatywni koalicjanci chyba się trochę zapętlili i boją się swoich wyborców, którzy mają bardziej liberalne poglądy od nich - wyjaśniła.
- Obiecaliśmy naszym wyborcom liberalizację, i to my rządzimy. To znaczy, że nam zaufali - dodała.
Minister zdrowia o ograniczeniu sprzedaży alkoholu na stacjach: Ustawa gotowa
- Konikiem Ministerstwa Zdrowia musi być zdrowie wszystkich Polaków - zapowiedziała minister. - Ustawa ws. ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jest już gotowa - dodała.
Jak dodała, we wrześniu - jeśli rząd ja przyjmie - trafi do Sejmu. - Co drugi ankietowany mówi, że stacja benzynowa nie jest od sprzedawania w nocy alkoholu - wyjaśniła minister.
ZOBACZ: Zespół ds. Rozliczenia. Roman Giertych ujawnił kolejnego sygnalistę. To sędzia Arkadiusz Cichocki
Leszczyna odniosła się także do proponowanych zakazów sprzedaży tzw. małpek i elektronicznych papierosów. - Małpki są źródłem zła. Nie są nikomu potrzebne - przekazała. - Zastanawiamy się nad tym, co zrobić, aby ich ceny były wyższe - dodała.
- Jesteśmy także za zakazem sprzedaży elektrycznych papierosów dla osób poniżej 18. roku życia. Te z tytoniem oczywiście już są zakazane - powiedziała minister. Jak dodała, planowane jest wprowadzenie tego zakazu od 1 stycznia 2025 r.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Leszczyna: My proponujemy 5 mld mniej
Minister Zdrowia skomentowała propozycję Polski 2050 dotyczącą obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
- Ich propozycja zakłada 69 mld wpłat do budżetu mniej - zaznaczyła minister. Dodała, że "Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że pierwsza ustawa 2050 jest zbyt daleko idąca".
- Z kolei o naszej powiedział, że jest dla niego za skromna - powiedziała.
- Propozycja KO mówi o mniejszych wpływach w wysokości 5 mld z powodu obniżenia tej składki. Wiem, że minister finansów może mi taką kwotę dołożyć z budżetu - przekazała.
Czytaj więcej