Bombowce Rosji i Chin w okolicy Alaski. " Bezprecedensowa prowokacja"
Rosja i Chiny zorganizowały patrol nad północnym Pacyfikiem i Morzem Beringa w pobliżu wybrzeży Alaski. Po raz pierwszy razem latały bombowce z tych krajów. - To bezprecedensowa prowokacja ze strony przeciwników - skomentowała amerykańska senator z Alaski Lisa Murkowski. Z kolei Niemcy i Japonia przeprowadziły ćwiczenia sił powietrznych w regionie Indo-Pacyfiku.
Nad północnym Pacyfikiem i Morzem Beringa w pobliżu wybrzeży Alaski odbyły wspólny patrol rosyjskie TU-95MS i chińskie bombowce strategiczne Xian H-6 - przekazał portal BBC.
Moskwa i Pekin stwierdziły, że lot "nie był wymierzony w stronę trzecią". Dodatkowo chiński MSZ stwierdził, że patrol nie ma "nic wspólnego z obecną sytuacją międzynarodową i regionalną".
Amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrzno-Kosmicznej (NORAD) stwierdziło, że bombowce, które dostrzeżono, pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i "nie były postrzegane jako zagrożenie".
Amerykańska senator z Alaski Lisa Murkowski określiła to wydarzenie jako "bezprecedensową prowokację ze strony przeciwników".
Pacyfik. Wspólny patrol rosyjskich i chińskich bombowców
Chiny i Rosja nawiązały bliższe stosunki od czasu nałożenia na Moskwę sankcji przez Zachód po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Jak zauważa portal, wszelkie przejawy pogłębiającej się współpracy są obserwowane z niepokojem przez USA.
Dodatkowo, na początku tego miesiąca Moskwa i Pekin zakończyły czwarty wspólny patrol morski na północnym i zachodnim Pacyfiku.
Pod koniec szczytu w waszyngtonie NATO wydało oświadczenie, w którym oskarżono Chiny o bycie "decydującym czynnikiem" wspomagającym Rosję. Wezwano Pekin do "zaprzestania wszelkiego wsparcia materialnego i politycznego" dla działań wojennych tego kraju.
ZOBACZ: Nowy pomysł Rosjan na rekrutację do armii. Tysiąc dolarów za "znajomego"
W opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat bezpieczeństwa Arktyki Departament Obrony USA wyraził zaniepokojenie "rosnącym zbliżeniem" Rosji i Chin i przewidział, że ich współpraca wojskowa będzie nadal rosła.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że rosyjsko-chińska współpraca w Arktyce może jedynie przyczynić się do "stabilności i przewidywalności" w tym regionie.
Pacyfik. Japonia i Niemcy przeprowadziły ćwiczenia z myśliwcami
Z kolei w regionie Indo-Pacyfiku Niemcy i Japonia zakończyły pierwsze w historii wspólne ćwiczenia sił powietrznych. Odbyły się one w obliczu rosnącej aktywności Rosji i Chin w regionie.
Manewry, nazwane Nippon Skies, odbywały się od poniedziałku w przestrzeni powietrznej wokół bazy Sił Samoobrony Powietrznej (ASDF) Chitose na wyspie Hokkaido.
Wzięły w nich udział trzy myśliwce Eurofighter niemieckich sił powietrznych i czterech odrzutowce F-15 ze strony ASDF.
ZOBACZ: Ukraińcy współpracujący z FSB zatrzymani. Mogli stać za pożarem Marywilskiej
Ministerstwo Obrony w Tokio stwierdziło, że manewry miały na celu "zwiększenie umiejętności taktycznych" i "promowanie wzajemnego zrozumienia", a szkolenie z siłami NATO ma przyczynić się do "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku".
Szef niemieckich sił powietrznych gen. Ingo Gerhartz, zauważył, że wspólne ćwiczenia dają sygnał, że bezpieczeństwo Europy jest "nierozerwalnie związane" z bezpieczeństwem również Indo-Pacyfiku, na co w ostatnim czasie zwracały uwagę władze obu państw.
Czytaj więcej