Spektakularny wybuch gejzeru w parku Yellowstone. Turyści uciekali w panice

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Spektakularny wybuch gejzeru w parku Yellowstone. Turyści uciekali w panice
Yellowstone Park
Wybuch w parku Yellowstone. Trwa szacowanie strat

W Parku Narodowym Yellowstone doszło do eksplozji hydrotermalnej. Gejzer wybuch, gdy w pobliżu znajdowało się mnóstwo turystów. Na nagraniach widać, jak początkowo ludzie nie wiedzieli co się dzieje, a po kilku sekundach uciekali w panice. Mimo groźnie wyglądającego incydentu, nie ma poszkodowanych. Ze względów bezpieczeństwa Biscuit Basin zostało tymczasowo zamknięte.

Do zdarzenia doszło we wtorek o godzinie 10:19 czasu lokalnego. W pobliżu Sapphire Pool w Biscuit Basin położonym w Parku Narodowym Yellowstone nastąpiła eksplozja hydrotermalna.

Wybuch gejzeru w parku Yellowstone 

Na nagraniach opublikowanych w sieci widać, że w momencie wybuchu na znajdującej się obok kładce było mnóstwo turystów. Gdy doszło do eksplozji ludzie początkowo nie wiedzieli co się stało, byli zdezorientowani i stali w miejscu. Dopiero po kilku sekundach zorientowali się w sytuacji i zaczęli uciekać. Na jednym z filmików kobieta mówi do swoich towarzyszy, aby się cofnęli, a po chwili krzyczy "biegnijcie". 

 

 

 

 

Władze parku poinformowały, że nikt nie został ranny. Trwa szacowanie szkód i zniszczeń. Ze względów bezpieczeństwa Biscuit Basin - w tym parking i promenady - są tymczasowo zamknięte, ale do dyspozycji turystów pozostaje droga Grand Loop Road.

 

W komunikacie podkreślono, że pracownicy parku i amerykańska agencja naukowo-badawcza USGS będą monitorować warunki, aby ponownie otworzyć teren, gdy tylko zostanie uznany za bezpieczny. 

 

ZOBACZ: USA mają już następcę najszybszego samolotu w historii

 

"Żadne inne monitorowane dane nie wskazują na zmiany w regionie Yellowstone. Dzisiejsza eksplozja nie odzwierciedla zmian w systemie wulkanicznym, który pozostaje na normalnym poziomie aktywności" - podkreślono w oświadczeniu.

Kiedy dochodzi o wybuchu hydrotermalnego?

Na stronie parku możemy przeczytać, że eksplozje hydrotermalne to gwałtowne wybuchy powodujące nagłe wyrzucenie wrzącej wody, pary, błota i fragmentów skał w powietrze. Mogą osiągnąć wysokość 2 km i pozostawić kratery o średnicy od kilku metrów do ponad 2 km.


Wybuchy hydrotermalne mają miejsce, gdy płytkie i połączone ze sobą zbiorniki płynów o temperaturze równej lub bliskiej temperaturze wrzenia leżą pod polami termicznymi. Mogą one szybko przekształcić się w parę, jeśli ciśnienie nagle spadnie, a ponieważ cząsteczki pary zajmują znacznie więcej miejsca niż cząsteczki cieczy, dochodzi do eksplozji.

 

Duże eksplozje hydrotermalne zdarzają się średnio co 700 lat.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie