Sanepid przebadał automaty do lodów. Trzy zakłady z zakazem sprzedaży

Polska
Sanepid przebadał automaty do lodów. Trzy zakłady z zakazem sprzedaży
Pixabay.com
Sanepid skontrolował automaty do lodów

Trzy zakłady z województwa wielkopolskiego otrzymały nakaz wstrzymania działalności w zakresie produkcji i sprzedaży lodów z automatu. Wszystko po tym, jak regionalny sanepid przeprowadził ścisłe kontrole. Właściciele muszą teraz usunąć nieprawidłowości i dokonać weryfikacji procesu przygotowywania przekąsek. Inaczej nie otrzymają zgody na wznowienie handlu.

O efektach kontroli poinformowała w czwartek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Wiesława Kostuj. Próbki lodów do badań laboratoryjnych w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych pobrane zostały w czerwcu. Było ich aż 200, w tym 160 próbek lodów z automatu na bazie mleka.

Wielkopolska. Sanepid sprawdził automaty do lodów

Jak przekazała Kostuj, pracownicy sanepidu w regionie zakwestionowali 15 próbek lodów z automatu. Powodem była zawyżona ilość znajdujących się w nich enterobakterii.

 

ZOBACZ: Turyści wyjeżdżają, miejscowym puszczają nerwy. Świeradów-Zdrój wysycha


Nieprawidłowości wykryte zostały w trzech zakładach znajdujących się na terenie powiatów nowotomyskiego, średzkiego i konińskiego. Ich właściciele otrzymali decyzje z nakazem unieruchomienia działalności w zakresie produkcji i sprzedaży lodów z automatu. Sprzedaż będą mogli ponownie uruchomić, gdy uzyskają prawidłowe wyniki badań lodów i przedstawią je organom nadzorującym.

Wysoki poziom enterobakterii w lodach. Wstrzymano działalność trzech zakładów

Zawyżona liczba bakterii z rodziny Enterobacteriaceae wynika z niewłaściwego procesu higieny produkcji lodów. Przedsiębiorca jest wówczas zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości i dokonania oceny procesu przygotowywania lodów, w tym m.in. czyszczenia i dezynfekcji sprzętu, powierzchni produkcyjnych oraz urządzeń, weryfikacji działań do tego zmierzających, a także higieny personelu.

 

ZOBACZ: Rośnie liczba chorych na tzw. gorączkę króliczą. Groźna bakteria w Słowenii

 

Same enterobakterie mogą być czynnikami sprawczymi różnych patologii, takich jak infekcje dróg moczowych, zapalenia płuc, posocznica czy zapalenie opon mózgowych. Do grupy tej należy np. salmonella, przenoszona przez skażoną żywność lub wodę i powodująca gorączkę, biegunkę oraz wymioty.

Adrianna Rymaszewska / sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie