Bakteria New Delhi w polskich szpitalach. Ograniczono odwiedziny

aktualizacja: Polska
Bakteria New Delhi w polskich szpitalach. Ograniczono odwiedziny
szpital-strusia.poznan.pl
Bakteria New Delhi w poznańskim szpitalu

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia wydał komunikat ws. wykrycia przypadków antybiotykoopornych bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi). Wprowadzone zostały tymczasowe ograniczenia dotyczące m.in. godzin i maksymalnej długości odwiedzin. Pojawiły się doniesienia, że bakterię wykryto również w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie. 

Ograniczenia wprowadzone przez szpital w Poznaniu dotyczą oddziału chorób wewnętrznych. Zakaz wstępu mają osoby z objawami infekcji dróg oddechowych. Zarządzono również limity - przy łóżku chorego może znajdować się maksymalnie jedna osoba. Odwiedziny odbywa się będą tylko w godzinach 12-13 oraz 16-17. 

 

ZOBACZ: Rośnie liczba chorych na tzw. gorączkę króliczą. Groźna bakteria w Słowenii

 

Ponadto dodatkowe restrykcje wprowadzono dla osób odwiedzających chorych, którzy przebywają w izolatkach. "Wejście na salę możliwe maksymalnie na 5 minut; Przed wejściem do sali należy ubrać rękawiczki jednorazowe oraz fartuch jednorazowy" - czytamy w komunikacie placówki. 

 

To nie jedyne przypadki wystąpienia tej bakterii. Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że pojawiła się ona również w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie


"Szpital przesłał informacje o wykryciu bakterii New Delhi (Klabsiella pneumoniae MBL-NDM) w Oddziale Urologii. Podjęto już działania zapobiegawcze i przeciwepidemiczne w celu unieszkodliwienia źródeł zakażenia" - przekazała Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Bakteria New Delhi w szpitalu. Jak można się zarazić? 

Szpital z Poznania w informacji skierowanej do pacjentów przypomniał czym są bakterie New Delhi i dlaczego określa się je mianem superbakterii. 

 

"Klebsiella pneumoniae NDM to bakterie, które stały się odporne na większość antybiotyków, w tym karbapenemy. Rozprzestrzenianie się NDM jest wynikiem częstego stosowania antybiotyków w szpitalach i przez lekarzy rodzinnych" - poinformowano. 

 

Placówka przekazała, że bakterie te mogą rozprzestrzeniać się w szpitalach czy domach opieki poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. 

 

ZOBACZ: Bakteria na basenie w Gdańsku. Kompleks zamknięty do odwołania

 

"Pacjent z NDM musi być izolowany w osobnej sali lub z innymi pacjentami z NDM. Może być odwiedzany przez rodzinę i znajomych, pod warunkiem mycia rąk przed i po kontakcie. Po wyjściu z sali odwiedzający powinni opuścić oddział, nie wchodząc na inne sale" - dodano. 

 

Aby przeciwdziałać zakażeniu należy często myć ręce. Nie jest wymagane unikanie miejsc publicznych czy też pracy. Nosicielstwo bakterii NDM może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Poznański szpital uspokaja, że szpitale, domy opieki i inne placówki nie mogą odmówić ani opóźniać leczenia ze względu na NDM". 

Dawid Skrzypiński / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie