Lek na serce wycofany z rynku. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"

Polska
Lek na serce wycofany z rynku. "Stwarza realne zagrożenie dla zdrowia"
Zdjęcie ilustracyjne / PxHere
Lek na serce Qutiro wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu leku Qutiro - stosowanego w terapii pacjentów kardiologicznych. Przeprowadzone badania wykazały, że produkt może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów.

We wtorkowym komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzegł przed stosowaniem leku Qutiro

 

"Decyzja dotyczy wycofania z obrotu i zakazu wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23" - podał organ. 

 

ZOBACZ: Bakteria wykryta w mleku dla niemowląt. GIS alarmuje

 

Lek ten jest używany w terapii pacjentów z chorobami serca, takimi jak zespoły wieńcowe. Jego działanie polega na zapobieganiu zlepianiu się płytek krwi, co zmniejsza ryzyko zakrzepów i poprawia przepływ krwi do serca.

 

Podmiotem odpowiedzialnym jest QUESTUS PHARMA PRIVATE LIMITED z siedzibą w Indiach. Zgodę na czasowe dopuszczenie do obrotu leku Qutiro otrzymało natomiast przedsiębiorstwo Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa z siedzibą w Łodzi przy ulicy Obywatelskiej 128/152. 

Lek na serce wycofany z obrotu. Badania wykazały "niepożądane działanie"

O szczegółach związanych z wycofaniem leku poinformował Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu. U ośmiu pacjentów z dwóch różnych szpitali wystąpiło niepożądane działanie w związku z przyjmowaniem Qutiro

 

Pojawiły się u nich m.in. dreszcze i bóle w klatce piersiowej. Przeprowadzone badania wykazały, że wskazany produkt leczniczy może stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

 

ZOBACZ: Nowe ograniczenia w wystawianiu recept. Konieczne badanie i ocena wpływu leku na pacjenta

 

"W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów, jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego, jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów" - podkreślono w uzasadnieniu decyzji. 

Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie