Zaskakujące odkrycie na Marsie. "Tego nie powinno tu być"
Naukowcy z NASA poinformowali o nowym, zaskakującym odkryciu na Marsie. Łazik Curiosity natrafił na formację skalną, która okazała się masą żółtych kryształów siarki. - To jak odnalezienie oazy na pustyni - komentuje jeden z naukowców pracujących przy misji na Czerwonej Planecie.
Podczas podróży przez zlokalizowany na Marsie kanał Gediz łazik Curiosity przez przypadek rozłupał skałę, która odsłoniła niecodzienne struktury. W środku znajdowały się żółte kryształy czystej siarki.
Łazik Curiosity przez przypadek rozłupał skałę. Naukowcy nie mogą uwierzyć
Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ wcześniej nie widzieli, że ten pierwiastek występuje tam w takiej formie. - Znalezienie kryształów wykonanych z czystej siarki jest jak znalezienie oazy na pustyni - skomentował Ashwin Vasavada, jeden z naukowców pracujących przy eksploracji Czerwonej Planety.
- Tego nie powinno tu być, więc teraz musimy to wyjaśnić. Odkrywanie dziwnych i nieoczekiwanych rzeczy jest tym, co sprawia, że eksploracja planet jest tak ekscytująca - dodał.
Nowe odkrycia na Marsie. Czy na Czerwonej Planecie jest woda?
Nie jest to jedyne ważne odkrycie marsjańskiego łazika w ostatnich dniach. Podczas eksploracji Gediz Vallis, innego obszaru planety, robot odkrył dowody na to, że woda przebiła się przez kilka warstw gleby. Oznacza to, że pewnego dnia planeta może nadawać się do zamieszkania przez ludzi.
ZOBACZ: Niezwykłe odkrycie na Marsie. Zarejestrowano sygnały radaru
Dalsze badania przyniosły jeszcze więcej dowodów na to, że na Czerwonej Planecie znajduje się woda. Przeanalizowano kilka szczątków, które zostały zebrane przez łazik i okazało się, że na powierzchni znalazły się prawdopodobnie w wyniku powodzi, która w przeszłości doświadczyła tę planetę.
ZOBACZ: Odkryli krainę śniegu na Marsie. Te zdjęcia zaskakują
W zeszłym roku naukowcy wykorzystali specjalne modele komputerowe do symulacji erozji powierzchni Marsa na przestrzeni tysięcy lat. Odkryli, że powszechne tam formacje kraterowe są najprawdopodobniej pozostałościami starożytnych koryt rzek.
Był to pierwszy eksperyment, w którym zmapowano erozję marsjańskiej gleby na podstawie kombinacji danych satelitarnych, zdjęć z łazika Curiosity i skanów 3D stratygrafii. Okres, w którym istniały rzeki, określono "nadającym się do zamieszkania czasem w historii Marsa".
Czytaj więcej