Skrzydłokwiat - niesamowita roślina, która może być niebezpieczna

Porady
Skrzydłokwiat - niesamowita roślina, która może być niebezpieczna
Freepik
Jak odpowiednio dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat, znany również jako Spathiphyllum, to wyjątkowa roślina doniczkowa, która nie tylko zdobi nasze wnętrza swoimi efektownymi, białymi kwiatostanami i lśniącymi, zielonymi liśćmi, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza w naszych domach. Pochodząca z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, zyskała ogromną popularność na całym świecie. A jak o nią dbać?

Skrzydłokwiat to roślina, która zaskakuje na wiele sposobów. Dzięki swojej zdolności do kwitnienia przez cały rok i wyjątkowym właściwościom oczyszczającym powietrze stała się jedną z najpopularniejszych odmian doniczkowych.

 

Spathiphyllum, należący do rodziny obrazkowatych (Araceae), charakteryzuje się ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi oraz białymi, łódkowatymi kwiatostanami, które wznoszą się ponad liście, tworząc efektowny kontrast.

Skrzydłokwiat - czym się charakteryzuje?

Wprawdzie skrzydłokwiat pochodzi z tropikalnych regionów Ameryki Środkowej i Południowej, ale pojawia się również w niektórych obszarach Azji (np. Filipiny czy Malezja). Naturalnie występuje w wilgotnych lasach, gdzie rośnie w cieniu dużo większych roślin i drzew.

 

Roślina ta przystosowała się do życia w warunkach ograniczonego dostępu do bezpośredniego światła słonecznego, co czyni ją idealnym wyborem do hodowli w pomieszczeniach.

 

ZOBACZ: Katalpy - jak sadzić i dbać? To drzewo to hit ostatnich lat w Polsce

 

Charakterystyczne dla skrzydłokwiatu ciemnozielone, lśniące liście mogą osiągać różne rozmiary w zależności od odmiany. Kwiatostany składają się z białej lub kremowej łódki (zwanej również żaglem), która otacza kolbę - stożkowatą strukturę, na której znajdują się drobne kwiaty. Ta konstrukcja kwiatostanu nieco przypomina kwiaty anturium, co wynika z bliskiego pokrewieństwa tych roślin.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat, aby roślina była zadbana i pięknie rosła?

Najlepiej rośnie w jasnych, ale rozproszonych warunkach świetlnych. Bezpośrednie słońce może przypalić liście, dlatego najlepiej ustawić ją w miejscu, gdzie będzie otrzymywała dużo światła, ale nie będzie bezpośrednio nasłoneczniona. Idealne są okolice okien wschodnich i zachodnich, gdzie światło jest łagodniejsze. W zimie roślinę można przesunąć bliżej południowego okna.

 

Skrzydłokwiat jest rośliną wilgociolubną, co oznacza, że podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Najlepiej podlewać go, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. W okresie letnim podlewamy go nieco częściej, natomiast zimą rzadziej, pozwalając podłożu lekko przeschnąć. Do nawadniania najlepiej używać miękkiej, przefiltrowanej lub przegotowanej wody o temperaturze pokojowej.

 

W okresie wegetacyjnym, czyli wiosną i latem, skrzydłokwiat wymaga regularnego nawożenia. Najlepiej stosować nawozy do roślin zielonych i kwitnących, aby zapewnić roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych. Brak nawożenia może objawiać się blednięciem liści i zahamowaniem wzrostu.

 

ZOBACZ: Trujące rośliny, na które trzeba uważać latem. Lista może zaskoczyć

 

Młode rośliny wymagają przesadzania co roku, natomiast starsze co 2-3 lata. Przesadzanie najlepiej wykonywać wczesną wiosną, używając przepuszczalnej, żyznej ziemi o lekko kwaśnym pH. System korzeniowy skrzydłokwiatów jest delikatny, dlatego należy to zrobić ostrożnie, aby go nie uszkodzić.

 

Liście skrzydłokwiatu muszą być czyste, dlatego warto regularnie przemywać je wilgotną ściereczką. Można je także spryskiwać wodą, ale nie należy używać preparatów nabłyszczających, które mogłyby zaszkodzić roślinie.

 

Uwaga. Skrzydłokwiat jest rośliną bardzo atrakcyjną, ale też silnie trującą, co jest bardzo ważną informacją dla osób żyjących pod jednym dachem z dziećmi lub zwierzętami domowymi.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie