Rada Europy ws. immunitetu Marcina Romanowskiego. Znamy treść listu przewodniczącego

Polska
Rada Europy ws. immunitetu Marcina Romanowskiego. Znamy treść listu przewodniczącego
PAP/Marcin Obara
List ws. immunitetu Marcina Romanowskiego

"Korzystam z okazji, aby podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, ale raczej ma celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych" - pisze Theodoros Rousopoulos. Redakcja Interii dotarła do pełnej treści listu, który przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy skierował do prokuratora krajowego Dariusza Korneluka.

Dokument, którego treść poznaliśmy, dotyczy immunitetu przysługującemu Marcinowi Romanowskiemu. List datowany na 19 lipca to odpowiedź na wcześniejsze pismo, które Dariusz Korneluk wysłał do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Prokurator krajowy przedstawiał w nim swoją argumentację dotyczącą zatrzymania posła Suwerennej Polski.

 

ZOBACZ: Sprawa Marcina Romanowskiego. Poseł wskazał jeden błąd, wyciągnął pismo

 

Marcin Romanowski został zatrzymany przez służby po tym, jak śledczy przedstawili mu zarzuty w związku z nadużyciami w wydatkowaniu Funduszu Sprawiedliwości. Sąd nie zgodził się jednak na areszt tymczasowy ze względu na immunitet, który przysługuje parlamentarzyście jako zastępcy delegata polskiego Sejmu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Immunitet Marcina Romanowskiego. Znamy treść listu

W treści listu Theodorosa Rousopoulosa do polskiego prokuratura krajowego ze szczegółami opisał procedurę, która powinna obowiązywać w przypadku odebrania immunitetu politykowi Suwerennej Polski.

 

"Korzystam z okazji, aby podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, ale raczej ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych. Nikt nie może się na nie powoływać w celu popełnienia przestępstwa, ale nikt też nie może tego zignorować" - napisał.

 

ZOBACZ: "Mamy do czynienia z pewnym zamieszaniem". Cezary Tomczyk o sprawie Marcina Romanowskiego

 

"Istotnie, immunitet przyznany członkowi Zgromadzenia na mocy art. 15 Układu ogólnego w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z 1949 r. (ETS nr 2) ma zastosowanie, chyba że 'Zgromadzenie uchyliło immunitet', a w celu jego uchylenia powinien zostać złożony odrębny, formalny wniosek przygotowany przez właściwy organ krajowy" - dodał.

 

Jednocześnie w dokumencie podkreślono, że istnieje możliwość "uruchomienia niezbędnych czynności wewnętrznych" jednak decyzja może zostać podjęta na następnej sesji plenarnej Zgromadzenia, która rozpoczyna się 30 września 2024 roku.

 

Więcej informacji w artykule na portalu Interia: Rada Europy odpowiada ws. Romanowskiego. "Immunitetu nie można zignorować".

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie