Zarobki ministrów zbyt niskie? Polacy odpowiedzieli

Polska
Zarobki ministrów zbyt niskie? Polacy odpowiedzieli
AP/Andrew Harnik
Radosław Sikorski ujawnił swoje zarobki na początku lipca

Ani za mało, ani za dużo - większość respondentów najnowszego badania IBRiS twierdzi, że Polscy ministrowie zarabiają "na odpowiednim poziomie". Wyniki kontrastują z ostatnią reakcją internautów na ujawnione zarobki Radosława Sikorskiego. Szef polskiej dyplomacji dostaje "na rękę" 13 398 zł.

W badaniu IBRiS dla rp.pl zadano respondentom następujące pytanie: Szef MSZ Radosław Sikorski ujawnił swoje zarobki. Jego miesięczna pensja wynosi ponad 13 tys. złotych na rękę. Czy Pana/Pani zdaniem wynagrodzenia członków rządu są: zdecydowanie za wysokie/raczej za wysokie/na odpowiednim poziomie/raczej za niskie/zdecydowanie za niskie.

 

Największą grupę respondentów stanowiły osoby, które uważają, że ministrowie zarabiają wystarczająco dużo (39,8 proc.). Odpowiedzi uznające, że członkowie rządu otrzymują zbyt wysokie pensje zaznaczyło 29,8 proc. ankietowanych (z czego 16,1 proc. wybrało opcję "zdecydowanie za wysokie"). Przeciwnego zdania było łącznie 22,9 proc. ankietowanych, a odpowiedź "raczej za niskie" wybrało 13,4 proc.

 

ZOBACZ: Zarobki europosłów przyprawiają o zawrót głowy. Znamy kwoty

 

Serwis "Rzeczpospolitej" zwraca uwagę, że za utrzymaniem statusu quo opowiadają się głównie wyborcy obozu rządzącego. Opcję "na odpowiednim poziomie" wybrało 52 proc. zwolenników rządu. Z kolei elektorat opozycji uważa, że ministrowie zarabiają zbyt dużo - dwie skrajne opcje wybrało łącznie 53 proc. badanych głosujących na PiS lub Konfederację.

 

Badanie przeprowadzono metodą telefoniczną CATI na próbie 1070-osobowej grupie respondentów.

Zarobki polityków. Co oznacza wynik badania?

Według cytowanego przez "Rz" prof. Rafała Chwedoruka "prawie 40 proc. wyborców twierdzących, że rządzący zarabiają na odpowiednim poziomie, to manifestacja tego, że nie wiadomo, czym się kierować przy wyznaczaniu takich zarobków" - poziomem średniej krajowej, przeciętnej płacy w Polsce czy może dochodami polityków z krajów "bogatej Europy".

 

Politolog uznaje wyniki sondażu za przejaw ostrożności obywateli. "Przewaga twierdzenia, że zarobki są za wysokie jest 'pokłosiem parudziesięciu lat socjalizowania nas antypartyjnym, antysocjalistycznym i antyinstytucjonalnym przekazem, w duchu twierdzenia, że klasa polityczna, to wyodrębniona grupa i jej zarobki wyraźnie przekraczające średnią krajową, czyli że politycy mają za dużo'" - czytamy.

 

Na fakt, że odpowiedź o "zbyt dużych zarobkach" nie dominuje, prof. Chwedoruk patrzy optymistycznie. Wskazuje też na "wysoką odpowiedzialność" ponoszoną przez członków rządu.

Pensje ministrów. Ile zarabia Radosław Sikorski?

Zarobki ministrów reguluje ustawa o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe z 1981 r. Są ściśle powiązane z kwotą bazową widniejącą w ustawie budżetowej. W przypadku łączenia teki z funkcją posła, członek rządu otrzymuje również dietę parlamentarną. Tak samo sytuacja ma się w przypadku pobierania emerytury.

 

ZOBACZ: Zarobki w TVP. Donald Tusk: Lista hańby jest znacznie dłuższa

 

Na ujawnienie swoich zarobków na początku lipca zdecydował się Radosław Sikorski. Szef MSZ zareagował w ten sposób na doniesienia medialne o milionowych premiach dla pracowników resortów. Okazało się, że szef dyplomacji zarabia 13 tys. 398 złotych "na rękę".

 

Większość komentujących wpis internautów była zaskoczona wyciągiem z konta ministra.

"Polska płaci ministrowi spraw zagranicznych tyle, ile zarabia kierownik działu w korporacji? To są kurna jaja" - pisał jeden z komentujących. "To wręcz dramatyczne", "ta kwota jest absolutnie skandaliczna" - dodawali kolejni.

Paweł Basiak / Rzeczpospolita / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie