Siedem nowych miast na mapie Polski. Jedno nie ma tysiąca mieszkańców

Polska
Siedem nowych miast na mapie Polski. Jedno nie ma tysiąca mieszkańców
Polsat News
W Wąwolnicy mieszkają 982 osoby

​Od przyszłego roku w Polsce będzie siedem nowych miast - zakłada projekt rozporządzenia MSWiA. Prawa miejskie mają otrzymać m.in. trzy miejscowości w województwie lubelskim. Jedno z nowych miast - Wąwolnica - ma mniej niż tysiąc mieszkańców. - Odzyskamy dziejową sprawiedliwość - przekazał wójt gminy Wąwolnica Marcin Łaguna.

Od 1 stycznia 2025 roku siedem miejscowości uzyska w Polsce status miasta - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Siedem nowych miast w Polsce. Wśród nich trzy z woj. lubelskiego 

Prawa miejskie otrzymają miejscowości w pięciu województwach - przekazał reporter Polsat News Łukasz Dubaniewicz.

 

Trzy z nich - Końskowola, Kurów i Wąwolnica - są w lubelskim. W woj. mazowieckim miastem będzie Kazanów, w woj. pomorskim - Kobylnica. Z kolei prawa miejskie otrzyma Sobków w woj. świętokrzyskim oraz Zaniemyśl w woj. wielkopolskim.

 

WIDEO: Będzie miastem, nie ma nawet tysiąca mieszkańców. "Dziejowa sprawiedliwość"

 

Niewielka Wąwolnica z prawami miejskimi. Mieszkańcy mają mieszane uczucia

Mieszkańcy Wąwolnicy mają obawy wraz z nadchodzącą zmianą. Niektórzy twierdzą, że będzie drożej. - Podejrzewam, że wzrosną podatki. I ceny pójdą w górę - mówi jedna z mieszkanek. - A co to zmieni? Wieżowce powstaną? - twierdzi inny mieszkaniec. 

 

Miejscowość miała już wcześniej prawa miejskie. Car zdecydował jednak o ukaraniu Wąwolnicy za pomoc powstańcom i skasował status miasta. 

 

ZOBACZ: Strefy czystego transportu w Polsce. W których miastach będą obowiązywać?

 

- Najważniejszą myślą była historia. Wiele się w społeczności mówiło, że car nam coś zabrał - przekazał wójt gminy Wąwolnica Marcin Łaguna. - W 1869 podpisał, a w 1870 wprowadził ukazem zabór praw miejskich - wyjaśnił.

 

Wójt dodał, że do dzisiaj na tym prawie carskim miejscowość funkcjonuje.

 

- Oprócz tego, że odzyskamy sprawiedliwość dziejową, to też zyskamy finansowo. Stając się gminą miejsko-wiejską, możemy sięgnąć po większe środki, dedykowane dla ośrodków miejskich - podkreślił Łaguna.

 

Teraz w Wąwolnicy żyje mniej niż tysiąc mieszkańców

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie