Najcieplejsze kąpielisko w kraju, czyli "polski Dubaj". Turyści są oczarowani
Nie trzeba lecieć kilka godzin samolotem, aby cieszyć się urokami pięknej plaży i ciepłego morza. Podobne warunki czekają na turystów nad Bałtykiem - w Jarosławcu. To niewielka miejscowość, która ma naprawdę dużo do zaoferowania. Od kilku lat jest popularnym kierunkiem miłośników morskich i słonecznych kąpieli. Warto je odwiedzić zwłaszcza, że najbliższe dni zapowiadają się wręcz upalnie.
Jarosławiec to niewielka wieś położona w województwie zachodniopomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim. Jest popularna nie tylko wśród Polaków, ale także turystów zza granicy – głównie z Niemiec. Za sprawą największej sztucznej plaży w kraju o powierzchni około 5 hektarów, podobnej do słynnej Jumeirach Beach, jest nazywana "polskim Dubajem".
Gdzie jest najcieplejsza woda w Bałtyku? Oczywiście w Jarosławcu
Plaża w Jarosławcu kosztowała blisko 170 milionów złotych i powstawała przez dwa lata – od 2016 do 2018 roku. Jej pierwotnym celem była ochrona klifu przed osunięciem. W praktyce jednak bardzo przypadła do gustu turystom i stała się główną atrakcją miejscowości.
Sprawiła też, że od chwili jej powstania, niewielki Jarosławiec na okres wakacyjny przemienia się w miejsce tętniące życiem i przyciągającym mnóstwo ludzi. Coś dla siebie znajdą tutaj nie tylko miłośnicy pływania w morzu, ale także fani windsurfingu.
Na tym jednak nie koniec atrakcji. "Polski Dubaj" może też poszczycić się wysoką temperaturą wody w morzu. Jest ona zdecydowanie wyższa niż w innych nadbałtyckich kurortach, co czyni miejscowość tym bardziej interesującym kierunkiem na letni urlop.
Jej mediana w sezonie wakacyjnym waha się od 17 do 22 stopni. Warto dodać, że na rodziny z dziećmi czeka w Jarosławcu również nowoczesny aquapark ze sztucznymi falami i zjeżdżalniami.
Nie tylko czysta plaża i ciepłe morze – w Jarosławcu czekają też inne atrakcje
Z kolei osoby, które chciałyby spojrzeć na morze z góry, a dodatkowo również na jeziora Kopań i Wicko, mogą odwiedzić XIX-wieczną latarnię morską. Obiekt ma 33,3 m wysokości, a jego światło można dostrzec z odległości ponad 24 mil morskich.
Na fanów historii i geologii czeka z kolei Muzeum Bursztynu – co ciekawe, bazujące wyłącznie na rekonstrukcjach. Co można w nim zobaczyć? Pasikonika i szerszenia uwięzionych w bursztynie, a także jantar o wadze prawie trzech kilogramów. Unikatem jest także niebieski bursztyn bałtycki.
Ciekawym obiektem w Jarosławcu jest ponadto Zielony Domek na klifie. Jego historia sięga lat 50. XX wieku. Wtedy właśnie stał się częścią telekomunikacyjnego zakładu pracowniczego z Poznania. Powstał wraz z innymi domkami, ale do dziś zachował się tylko ten jeden. Pozostałe osunęły się do Bałtyku.
Wygodne miejsca noclegowe i szlaki rowerowe – Jarosławiec zaprasza na wakacyjny urlop
Warto także pamiętać, że "polski Dubaj" dysponuje doskonałym zapleczem noclegowym. W miejscowości znajduje się mnóstwo obiektów, które mogą łącznie pomieścić nawet 30 tysięcy osób. Do tego dochodzi świetne zaplecze gastronomiczne sprawiające, że Jarosławiec jest dobrą opcją zarówno na krótki, jak i na dłuższy urlop. Nie można też zapominać, że przez gminę biegną liczne szlaki rowerowe. Miłośnicy dwóch kółek z pewnością nie będą narzekać na nudę.
Przysłowie mówi: cudze chwalicie, swego nie znacie. Spoglądając na Jarosławiec, trudno nie zgodzić się z tym porzekadłem. Miejscowość jest urokliwa i niesie szereg atrakcji zarówno dla osób, które lubią bierny odpoczynek, jak i dla aktywnych.