Finał Euro 2024. Mistrzem Europy została reprezentacja Hiszpania

Mikel Oyarzabal z Hiszpanii świętuje z kolegą z drużyny Nico Williamsem po zdobyciu bramki

Drużyna z Hiszpanii po raz czwarty została mistrzem Europy. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku pokonała reprezentację Anglii 2:1. Wynik otworzyli Hiszpanie, potem wyrównali Anglicy. Na 2:1 na kilka minut przed końcem dla Hiszpanii bramkę strzelił Mikel Oyarzabal.

W finale mistrzostw Europy w piłkę nożną zmierzyły się ze sobą reprezentacje Hiszpanii i Anglii.

Bramki w meczu finałowym padły dopiero w drugiej połowie. W 47. minucie na 1:0 dla Hiszpanii strzelił Nico Williams, zaś w 73. minucie na  1:1 wyrównał Cole Palmer.

Na 2:1 dla Hiszpanii w 86. minucie strzelił Mikel Oyarzabal. Jak się okazało, był to gol na wagę mistrzostwa Europy.

Hiszpania mistrzem Europy. Wygrała z reprezentacją Anglii 2:1

Mecz poprowadził Francuz Francois Letexier. Natomiast Szymon Marciniak, wymieniany wcześniej w gronie najpoważniejszych kandydatów, pełnił funkcję sędziego technicznego. Finałowy mecz został rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Gospodarzem całego turnieju były Niemcy.

Mecz na trybunach oglądali król Hiszpanii Filip VI oraz następca tronu brytyjskiego książę William wraz z dziećmi. Pomiędzy nimi zasiadł prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Aleksander Ceferin.

Finał oglądali też m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz kanclerz RFN Olaf Scholz, a także  premier Węgier Viktor Orban.

Euro 2024. Droga Hiszpanii i Anglii do finału

Hiszpania w finale wystąpiła po raz piąty. Triumfowała w latach 1964, 2008 i 2012, a porażkę poniosła z Francją w 1984 roku.

Drużyna z półwyspu Iberyjskiego przeszła do historii. Jest bowiem jedynym zespołem, który wygrała wszystkie siedem spotkań w jednej edycji ME.

Rozpoczęła od pokonania Chorwacji 3:0 oraz Włoch i Albanii po 1:0 w fazie grupowej, w 1/8 finału wyeliminowała Gruzję (4:1), a w kolejnych rundach wygrała z Niemcami 2:1 po dogrywce i z Francją 2:1 w regulaminowym czasie.

ZOBACZ: Anglia. Jeż wyglądał jak piłka. Nietypowa akcja ratunkowa weterynarzy

Anglia nigdy tego trofeum nie zdobyła, a szansę miała też trzy lata temu. Wówczas w finale na Wembley przegrała w rzutach karnych z Włochami.

W tegorocznym turnieju Anglicy długo nie zachwycali. W fazie grupowej pokonali Serbię 1:0, zremisowali z Danią 1:1 oraz ze Słowenią 0:0.

W 1/8 finału wygrali dość szczęśliwie ze Słowacją 2:1 po dogrywce, natomiast w ćwierćfinale zremisowali ze Szwajcarią 1:1 i lepiej wykonywali rzuty karne (5-3). Zaimponowali dopiero w półfinale, zwyciężając Holandię 2:1.