Nawałnica nad Tomaszowem Mazowieckim. Spore zniszczenia w całym mieście

aktualizacja: Polska
Nawałnica nad Tomaszowem Mazowieckim. Spore zniszczenia w całym mieście
Facebook/Andrzej Trościński
Plac Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim po piątkowej nawałnicy

Gwałtowna burza przeszła w piątek wieczorem nad Tomaszowem Mazowieckim (woj. łódzkie). Służby mają pełne ręce roboty. W trakcie nawałnicy ucierpiało m.in. Centrum Handlowe Panorama, z którego silny wiatr zerwał dach i uszkodził elewację. W efekcie zablokowany został plac Tadeusza Kościuszki w centrum miasta. Uszkodzone zostały również samochody.

Z relacji mieszkańców wynika, że burza, która w piątek wieczorem przeszła nad Tomaszowem Mazowieckim, trwała zaledwie kilka minut. Mimo to nawałnica wyrządziła spore szkody w całym mieście.

 

Ucierpiało m.in. Centrum Handlowe Panorama, z którego silny wiatr zerwał dach i uszkodził elewację, których elementy wylądowały na placu Tadeusza Kościuszki w centrum miasta.

 

 

Lokalne media podają, że w wyniku nawałnicy uszkodzonych zostało również kilka samochodów. W mieście jest też wiele powalonych drzew.

Burza nad Tomaszowem Mazowieckim. Ponad 70 zgłoszeń

Prezydent Tomaszowa Marcin Witko poinformował, że na chwilę obecną nie mam informacji o osobach poszkodowanych. Jak dodał w mieście zebrał się sztab kryzysowy.

 

Kpt. Łukasz Górczyński z KM PSP w Łodzi przekazał w rozmowie z Polsat News, że strażacy mieli dużo zgłoszeń związanych ze zjawiskami pogodowymi z całego województwa. - Najpoważniejsza sytuacja dotyczyła powiatu tomaszowskiego, skąd mieliśmy 70 zgłoszeń - powiedział strażak.

 

Jak dodał, najbardziej ucierpiał budynek galerii handlowej przy placu Kościuszki. - Zostało uszkodzonych 400 metrów kwadratowych dachu, który runął na chodnik i plac. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Jeśli chodzi o pozostałe zgłoszenia, dotyczą one głównie podtopień budynków i powalonych drzew - wyjaśnił strażak.

Zerwane dachy na Śląsku

Niespokojnie było również na Śląsku. W ciągu ośmiu godzin straż pożarna odebrała tam 151 zgłoszeń w związku z burzami - poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka KW PSP w Katowicach bryg. Aneta Gołębiowska. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatu częstochowskiego - 59, powiatu pszczyńskiego - 22 oraz powiatu bielskiego - 19.

 

- Zerwany został dach na budynku mieszkalnym jednorodzinnym w miejscowości Lubojenka oraz na dwa dachy z budynków gospodarczych w miejscowości Rudniki i Radostków-Kolonia w powiecie częstochowskim - przekazała Gołębiowska.

 

Pokrycia na trzech budynkach mieszkalnych jednorodzinnych uległy uszkodzeniu w Rudnikach i Rybnej (powiat częstochowski) oraz w Boguchwałowicach (powiat będziński). Uszkodzeniu uległy dwa dachy na budynkach gospodarczych w Widzowie i Widzówku (powiat częstochowski). Na szczęście w wyniku nawałnic nikt nie został ranny.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami oraz silnym deszczem z burzami dla południowej i północno-zachodniej Polski. Na południowym zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia III stopnia i tam też spodziewane są najgroźniejsze burze.

 

Ostrzeżenia I, II i III stopnia przed burzami obowiązują w pasie południowej Polski. Najpoważniejsze ostrzeżenia III stopnia dotyczą większości woj. dolnośląskiego, lubuskiego oraz południowo-zachodniej części woj. wielkopolskiego. Ostrzeżenia II stopnia zostały wydane dla południowej części woj. wielkopolskiego, większości woj. łódzkiego oraz świętokrzyskiego, całego woj. opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz południowej części woj. podkarpackiego.

 

Ostrzeżenia I stopnia dotyczą północnych powiatów woj. podkarpackiego, wschodniej części woj. świętokrzyskiego, południowo-wschodnich powiatów woj. mazowieckiego oraz większości woj. lubelskiego.

 

ZOBACZ: Trąba powietrzna przeszła przez ośrodek wczasowy. Drzewa spadały na domki

 

W większości powiatów, dla których wydane zostały ostrzeżenia II i III stopnia przed burzami, obowiązują one od godz. 12 w piątek do godz. 2 w nocy w sobotę.

 

W południowo-zachodniej części Polski, w której obowiązują ostrzeżenia III stopnia, prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne deszcze od 35 mm do 50 mm, lokalnie do około 80 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 120 km/h. Miejscami możliwe będą opady dużego gradu.

 

Z kolei dla powiatów, w których obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed burzami, spodziewane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 115 km/h. Miejscami także możliwy grad.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie