Niemal wszędzie wydano alerty RCB. "Przygotuj się"
IMGW wydało ostrzeżenia przed groźnymi burzami, które przetoczą się przez niemal całą Polskę. Będą im towarzyszyć ulewne deszcze i bardzo silny wiatr, który może osiągać prędkość ponad 100 km/h. Synoptycy przewidują również bardzo wysokie temperatury, a w niektórych miejscach sporych rozmiarów grad. Mieszkańcy 14 województw otrzymali również alerty od RCB.
W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami. Najwyższy poziom alertów dotyczy większości województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w piątek przed południem alerty. Ostrzeżenia obowiązują osoby przebywające na terenie 14 województw:
- kujawsko-pomorskiego,
- lubuskiego;
- dolnośląskiego;
- opolskiego;
- śląskiego;
- małopolskiego;
- łódzkiego;
- świętokrzyskiego;
- wielkopolskiego;
- podkarpackiego - powiaty: bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jasielski, Krosno, krośnieński, leski, przemyski, Przemyśl, ropczycko-sędziszowski, sanocki i strzyżowski;
- warmińsko-mazurskiego - powiaty: elbląski, Elbląg, iławski, nowomiejski;
- mazowieckiego - powiaty: przysuski i szydłowiecki, sierpecki, płocki, Płock, gostyniński.
Burze w Polsce. Najwyższy poziom ostrzeżeń pogodowych
"Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (12/13.07) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - napisano w komunikacie RCB.
"Przygotuj się na ewentualne podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr, mogą stanowić zagrożenia" - czytamy.
Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały wydane dla południowej części Wielkopolski, a także większości województwa łódzkiego i świętokrzyskiego. Ten poziom alertów obowiązuje również na terenie Opolszczyzny, Śląska i Małopolski oraz południowej części województwa podkarpackiego.
ZOBACZ: Lawina błotna w słowackich Tatrach. Wśród ofiar Polka
Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą północnych powiatów Podkarpacia, wschodniej części województwa świętokrzyskiego, a także południowo-wschodnich powiatów na Mazowszu oraz większości Lubelszczyzny.
Tylko w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego nie obowiązują żadne alerty.
W rejonach, gdzie obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm, a lokalnie nawet do około 80 mm. Synoptycy przewidują, że wiatr może wiać z prędkością do 120 km/h, a miejscami mogą wystąpić opady dużego gradu.
Z kolei dla powiatów, w których obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia prognozowane są burze z opadami deszczu do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, a lokalnie do 115 km/h.
Pogoda. Nawałnice i upały w Polsce
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami, które dotyczą północno-zachodniej Polski. Najwyższy z alertów obowiązuje w woj. zachodniopomorskim, na północy woj. lubuskiego oraz w północno-zachodniej części woj. wielkopolskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane zostały dla woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, północno-wschodniej części woj. wielkopolskiego, północno-zachodnich powiatów woj. mazowieckiego oraz zachodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego.
ZOBACZ: Tragiczny finał interwencji. Świadkowie podważają wersję policji
W pasie wschodniej Polski oraz na południu kraju w dalszym ciągu obowiązywać będą także ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami.
Sieć Obserwatorów Burz ostrzega, że burze pojawią się najpewniej w drugiej połowie dnia i mogą trwać do późnych godzin nocnych. Sporym zagrożeniem będzie grad, którego średnice mogą osiągać od 4 do 6 cm, a także ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do zalań, podtopień oraz do powodzi błyskawicznej.
Czytaj więcej