Szczyt NATO. Polska podpisała kluczowy dokument. Chodzi o prace nad ważną bronią
Polska, Francja, Niemcy i Włochy podpisały podczas szczytu NATO list intencyjny w sprawie opracowania rakiety manewrującej o zasięgu ponad 500 km.
Francja, Niemcy, Włochy i Polska rozpoczęły w czwartek inicjatywę mającą na celu opracowanie pocisków manewrujących wystrzeliwanych z ziemi o zasięgu przekraczającym 500 kilometrów, aby wypełnić lukę w europejskich arsenałach, która według nich została ujawniona przez wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - podkreśla agencja Reutera.
Ministrowie obrony wspomnianych krajów podpisali list intencyjny w tej sprawie.
"Celem jest nawiązanie współpracy w rozwoju kluczowej dla nas zdolności z zakresu głębokich uderzeń, a w przyszłości wspólne projekty dotyczące konkretnych rozwiązań, co pozwoli na uzupełnienie luk, redukcję kosztów i skrócenie czasu realizacji" - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Szczyt NATO w Waszyngtonie. Podpisano deklarację
Od środy w Waszyngtonie trwa szczyt NATO. W tym roku obchodzona jest 75. rocznica podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, na mocy którego powstał Sojusz Północnoatlantycki.
W czwartek przyjęto także deklarację szczytu NATO. Jak przekazał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, jest w niej wiele punktów ważnych dla bezpieczeństwa Polski oraz regionu.
ZOBACZ: Wnioski po szczycie NATO. "Będziemy musieli budować systemy bezpieczeństwa"
Jak czytamy na stronie MON, w deklaracji znalazło się m.in. zobowiązanie do dalszego rozwoju sił wysokiej gotowości dla wypełnienia nowych planów obronnych NATO, zobowiązanie do częstszego prowadzenia przez Sojusz ćwiczeń wzmacniających odstraszanie, uruchomienie bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie i włączenie jej do systemu obrony NATO, wskazanie, że ataki hybrydowe Rosji i jej sojuszników oraz prowokacje na granicach NATO to zagrożenie dla całego Sojuszu.
W dokumencie znalazło się także wskazanie, że Białoruś kontynuuje wsparcie dla agresji Rosji na Ukrainę poprzez udostępnianie terytorium i infrastruktury, rozmieszczenie tam sił zbrojnych Rosji negatywnie wpływa na bezpieczeństwo NATO.
Zadeklarowano także wsparcie zbrojeniowe dla Ukrainy o wartości 40 mld euro.
Czytaj więcej