Przerażające nagrania obiegły sieć. Trąba powietrzna pojawiła się w Polsce

aktualizacja: Polska
Przerażające nagrania obiegły sieć. Trąba powietrzna pojawiła się w Polsce
East News/MAREK MALISZEWSKI/REPORTER; X/Sieć Obserwatorów Burz
Lej kondensacyjny w Małopolsce

Niebezpieczna aura przetacza się przez Polskę. W sieci pojawiły się nagrania pokazujące wirujące masy powietrza nad Małopolską. "Kolejne nagranie potwierdzające wystąpienie trąby powietrznej" - zaalarmowali w mediach społecznościowych Łowcy Burz Południe. W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed burzami i ulewnym deszczem.

"Uwaga! Pilne! W Małopolsce, w miejscowości Naprawa mogła pojawić się trąba powietrzna!" - alarmuje Sieć Obserwatorów Burz w mediach społecznościowych. Na nagraniu widać ciemne chmury oraz wirujące masy powietrza, które tworzą lej kondensacyjny. 

 

 

Początkowo nie było potwierdzenia, czy lej dotknął ziemi i tym samym wytworzyła się trąba powietrzna. Jednak później profil Łowcy Burz Południe, zamieścił nagranie z potwierdzeniem zjawiska. "Kolejne nagranie potwierdzające wystąpienie trąby powietrznej w miejscowości Naprawa" - napisano.

 

 

Trąba powietrzna przeszła także przez gminę Jordanów. "W gminie Jordanów chwilę temu przeszła trąba powietrzna. Tak wyglądała chmura stropowa w Rabce-Zdrój, zobaczcie tylko z jaką prędkością obraca się cała struktura. Na ten moment nie ma informacji o szkodach" - przekazano.

 

Burze nad Polską. Oberwanie chmury "może przynieść szkody"

"Sytuacja w Małopolsce nadal jest niespokojna. Notujemy liczne burze, powiązane w rozległy klaster, obejmujący znaczną część województwa. Wbudowane weń są także superkomórki, niosące ryzyko zejścia trąby powietrznej" - czytamy na stronie obserwatorzy.info. 

 

 

Przed godziną 19:00 burza nadeszła nad stolicę. Gwałtowne oberwanie chmury, według obserwatorów burz, może przynieść szkody. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

 

 

Na konsekwencje burz nie trzeba było długo czekać. Łazienki Królewskie w Warszawie wydały ważny komunikat w związku z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. "Z powodu trudnych warunków atmosferycznych łazienkowskie ogrody są zamknięte do odwołania. Prosimy o wyrozumiałość, gdyż w czasie złej pogody spacer po zalesionych alejkach może być niebezpieczny" - podano w komunikacie na stronie Muzeum Łazienek Królewskich. 

 

"Po nawałnicy istnieje również konieczność uprzątnięcia zabytkowych ogrodów przed ponownym udostępnieniem ich zwiedzającym. Informacja o ponownym otwarciu ogrodów zostanie podana na stronie internetowej Muzeum" - podkreślono.

 

Nie tylko Warszawa zmaga się ze skutkami nawałnic. Do zalania ulic i podtopień doszło także w m.in. w Białymstoku.

 

Burze nad Polską. Ponad 400 interwencji w świętokrzyskim 

Powyższe miejsca nie są jedynymi, w których pogoda da się we znaki. W czwartkowe popołudnie nad województwem świętokrzyskim przeszła silna burza z intensywnym deszczem i porywistym wiatrem. Doszło do lokalnych podtopień, zalania posesji i piwnic.

 

Strażacy usuwają także powalone drzewa przewrócone przez wiatr. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że do godziny 21:00 w woj. świętokrzyskim strażacy interweniowali 408 razy. 

 

ZOBACZ: Pożar zabytkowej willi. Zaskakująca przyczyna

 

Wcześniej przekazano, że znaczna część z tych zgłoszeń wpłynęła do strażaków z rejonu powiatu sandomierskiego. Województwo świętokrzyskie jest objęte ostrzeżeniami drugiego i trzeciego stopni.

 

Ogólnie w kraju strażacy podjęli działania już 3462 razy w związku ze zdarzeniami atmosferycznymi. 

Pogoda w Polsce. Ostrzeżenia IMGW przed burzami

Aktualne szczegóły dotyczące prawdopodobieństwa i siły wystąpienia burz monitoruje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformował ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami obowiązują obecnie w województwach:

  • podlaskim, w powiatach wschodnich;
  • mazowieckim, w powiecie łosickim;
  • lubelskim, w powiatach wschodnich;
  • podkarpackim, w powiatach wschodnich.

Natomiast alerty drugiego stopnia obowiązują w ą w województwach:

  • warmińsko-mazurskim, w powiatach: gołdapskim, oleckim, ełckim, piskim, giżyckim, węgorzewskim, kętrzyńskim, mrągowskim;
  • podlaskim, poza powiatami objętymi alarmami wyższego stopnia;
  • mazowieckim, w powiatach: ostrołęckim, Ostrołęka, makowskim, pułtuskim, legionowskim, wołomińskim, Warszawa, otwockim, kozienickim, radomskim, Radom, lipskim, zwoleńskim, garwolińskim, mińskim, siedleckim, Siedlce, sokołowskim, wyszkowskim, ostrowskim, szydłowieckim, przysuskim, białobrzeskim, grójeckim, piaseczyńskim, pruszkowskim, grodziskim;
  • łódzkim, w powiatach: opoczyńskim, rawskim;
  • świętokrzyskim;
  • śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, pszczyńskim, Jastrzębie-Zdrój, mikołowskim, Tychy, bieruńsko-lędziński, Mysłowice, Jaworzno, Sosnowiec, Katowice, Chorzów, Siemianowice Śląskie, będzińskim, Dąbrowa Górnicza, zawierciańskim, myszkowskim;
  • małopolskim;
  • podkarpackim, poza powiatami objętymi alarmami wyższego stopnia;
  • lubelskim, poza powiatami objętymi alarmami wyższego stopnia.

Gwałtownym burzom, które przetaczają się przez Polskę może towarzyszyć silny wiatr - do 120 kilometrów na godzinę.

Dawid Skrzypiński / Agata Sucharska / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie