Premier o aborcji i związkach partnerskich. "Kończymy dyskusję"

Polska
Premier o aborcji i związkach partnerskich. "Kończymy dyskusję"
PAP/Rafał Guz
Premier Donald Tusk

"Kończymy dyskusję, czas na decyzje"- napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Odniósł się w ten sposób do projektów ustaw dotyczących związków partnerskich oraz aborcji. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy dotyczącej przerywania ciąży.

Projekt, którym posłowie zajmą się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, dotyczy częściowej depenalizacji i dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępności przerywania ciąży do jej 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.

 

"Będziemy głosować za depenalizacją aborcji. Będziemy głosować za związkami partnerskimi jako projektem rządowym, chociaż nie wszystkich udało mi się przekonać. Kończymy dyskusję, czas na decyzje" - zadeklarował w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Cztery projekty

Pod koniec czerwca sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży poparła pierwszy z projektów, autorstwa Lewicy, który nowelizuje Kodeks Karny. Do projektu przyjęto również poprawki współautorki projektu, posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej, które przewidują zmiany polegające przede wszystkim na zniesieniu kary więzienia za przeprowadzenie lub pomoc w aborcji za zgodą kobiety.

 

ZOBACZ: Aborcja w Sejmie. Posłowie zagłosowali

 

We wtorek komisja zajęła się trzema kolejnymi projektami dotyczącymi prawa do terminacji ciąży. Projektem ustawy autorstwa Lewicy o bezpiecznym przerywaniu ciąży, projektem ustawy autorstwa Koalicji Obywatelskiej o świadomym rodzicielstwie oraz projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży autorstwa Trzeciej Drogi.

Prezydent: Nie podpiszę ustawy

Prezydent, który przebywa w Waszyngtonie, pytany w wywiadzie dla TVN24 czy podpisze ustawę, która dotyczy dekryminalizacji aborcji oraz pomocnictwa w przerywaniu ciąży do 12. tygodnia, odparł: "nie"

 

Zapewnił jednocześnie, że kobiety w ciąży nie będą "w żaden sposób karane" za dokonanie aborcji. Jak podkreślił "kobieta jest tutaj w szczególnej sytuacji". Dodał jednak, że penalizacja osób, które uczestniczą w tym procesie nielegalnie to "zupełnie inna sprawa". Prezydent podkreślił, że według niego aborcja to "pozbawianie ludzi życia".

Projekt ustawy o związkach partnerskich

W wykazie prac legislacyjnych rządu w poniedziałek opublikowano informację o projekcie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich i o projekcie ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Jak podano, planowany termin przyjęcia przez Radę Ministrów to IV kwartał tego roku.

 

W środę w programie "Graffiti" wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział: "Daję uroczyste słowo honoru: będą związki partnerskie. Pewnie to jeszcze trochę potrwa, ale wyjdzie ten projekt, będziemy mieli w Polsce związki partnerskie. Pewnie będzie trzeba zawrzeć kompromis, ale będzie ustawa".

 

ZOBACZ: Sprawa księdza Olszewskiego. Krzysztof Gawkowski krytykuje prezesa PiS: Odleciał

 

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich przewiduje, że rejestrowany związek partnerski mogą zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci. Projekt ustawy ma uregulować zasady zawierania i ustania rejestrowanego związku partnerskiego, prawa i obowiązki osób pozostających w rejestrowanych związkach partnerskich i stosunki majątkowe między nimi.

 

Projekt ustawy wprowadzającej zawiera przepisy nowelizujące obecnie obowiązujące przepisy ustaw w celu przyznania osobom w związkach partnerskich uprawnień w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków.

 

Polska jest wśród pięciu państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie dają parom tej samej płci możliwości formalizacji związków. Kwestia ta nie jest uregulowana także w Bułgarii, Rumunii oraz na Litwie i Słowacji.

Paulina Godlewska / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie