Prezydent pożegnał Jerzego Stuhra. "Wyznaczył najlepsze standardy"
"Odszedł Jerzy Stuhr - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej" - napisał prezydent Andrzej Duda w serwisie X. "Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina" - dodał. Aktor Jerzy Stuhr zmarł we wtorek w wieku 77 lat.
"Odszedł Jerzy Stuhr - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej" - napisał w mediach społecznościowych Andrzej Duda.
Jerzy Stuhr nie żyje. Żegna go prezydent Andrzej Duda
Jak zaznaczył prezydent, jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu. "Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!" - zakończył prezydent.
Jerzy Stuhr zmarł we wtorek. Aktor od kilku lat zmagał się z problemami ze zdrowiem. Chorował na raka, a w 2020 roku doznał udaru mózgu. Miał 77 lat.
ZOBACZ: Jeden z ostatnich wywiadów Jerzego Stuhra. Mówił o śmierci
W ostatnich latach aktor podupadł na zdrowiu. We wrześniu 2011 roku Jerzy Stuhr trafił do szpitala, gdzie okazało się, że ma nowotwór krtani. Po długiej rekonwalescencji, w 2020 roku doznał udaru mózgu. Wcześniej przeszedł też zawał serca.
Popularne role Jerzego Stuhra
Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Do ukończenia szkoły średniej (Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego) mieszkał z rodzicami w Bielsku-Białej.
Później powrócił do stolicy Małopolski, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W 1972 roku rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze w Krakowie.
Najbardziej znany publiczności jest jednak z filmów: "Wodzirej", "Amator", "Przypadek", "Seksmisja", "Bohater roku", "Kingsajz", "Łuk erosa", "Obywatel Piszczyk", "Kiler", "Korowód", " Mistyfikacja", "Habemus papam - mamy papieża".
ZOBACZ: Nie żyje Jerzy Stuhr. Tymi rolami przeszedł do historii
Ostatnio wystąpił w dwóch spektaklach: "Wałęsa w Kolonos" Bartosza Szydłowskiego w krakowskiej Łaźni Nowej oraz "32 omdleniach" Andrzeja Domalika w warszawskim Teatrze Polonia.
Stuhr był również reżyserem. Odpowiadał za produkcje takie jak: "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę", "Pogoda na jutro".
Czytaj więcej