Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Chciałem podziękować"

Polska
Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Andrzeja Dudy. "Chciałem podziękować"
Polsat News
Wołodymyr Zełenski spotkał się z Andrzejem Dudą w Warszawie

Wołodymyr Zełenski spotkał się z Andrzejem Dudą w Belwederze. Prezydent Ukrainy podziękował polskiemu prezydentowi za wsparcie kandydatury Ukrainy w NATO i UE. - Polska zawsze jest po naszej stronie i udziela nam pomocy - mówił.

Wołodymyr Zełenski przyjechał do Belwederu około 14:30, gdzie spotkał się z Andrzejem Dudą. Prezydenci zabrali głos w otwartej dla mediów części rozmowy. - Jeszcze raz chcę wyrazić satysfakcję z wizyty pana prezydenta w Polsce w drodze do Waszyngtonu. Dla nas to sygnał dobrosąsiedzkich relacji - powiedział Andrzej Duda. - Byłoby najlepiej, gdyby Ukraina dostała formalne zaproszenie do NATO - dodał.

 

- Rozpoczęcie tego procesu byłoby bardzo ważnym sygnałem z jednej strony dla społeczeństwa ukraińskiego - miałoby ogromne znaczenie psychologiczne podbudowujące także morale obrońców Ukrainy, z drugiej strony byłby to także silny głos w kierunku agresora, w kierunku Rosji, pokazujący spójność polityki Sojuszu, jego zdecydowane - stwierdził Duda. - Wierzę, że taki głos zostanie przez Sojusz Północnoatlantycki w niedługim czasie wyartykułowany i ten proces ratyfikacyjny będzie mógł się rozpocząć - dodał.

 

Prezydent wyraził satysfakcję, że dla Zełenskiego "przystankiem po drodze do Waszyngtonu jest Polska, bo tak dla nas, jak i dla całego świata, to ważny sygnał solidarności i dobrosąsiedzkiej przyjaźni". "Ukraina może być pewna polskiego wsparcia" – zapewnił. Zaznaczył, że w sprawach bezpieczeństwa, w tym związanych z NATO, różne ugrupowania polityczne w Polsce są zgodne. - Niezależnie od barw partyjnych mówimy jednym głosem - podkreślił Andrzej Duda.

 

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Oglądaj przebieg wizyty w Polsat News


- Dziękuje wszystkim Polakom za silne wsparcie, także w kontekście wspierania akcesji do UE - powiedział z kolei Wołodymyr Zełenski. Jak stwierdził, "Polska jest przyjazna i niezależnie od wewnętrznych procesów politycznych wewnętrznie zjednoczona wokół idei wsparcia Ukrainy".


- Kolejnym istotnym krokiem będzie przekazanie dalszych pakietów sprzętu obronnego. Życzylibyśmy sobie, żeby inni partnerzy z NATO uczynili podobne kroki - dodał ukraiński prezydent. Następnie zwrócił się do prezydenta Dudy: - Chciałem podziękować tobie, Andrzeju, osobiście za wsparcie naszej kandydatury w NATO i UE. Polska zawsze jest po naszej stronie i udziela nam pomocy.

 

Około 15:45 Zełenski wyjechał z Belwederu. 

Wołodymyr Zełenski w Warszawie

Wołodymyr Zełenski przyleciał do Warszawy w przededniu rozpoczęcia waszyngtońskiego szczytu NATO, na który wybiera się polski prezydent oraz minister obrony narodowej. 

 

Zełenski spotkał się najpierw z Donaldem Tuskiem. Wspólną konferencję poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

Do zawarcia porozumień o bezpieczeństwie zobowiązały się na ubiegłorocznym szczycie NATO w Wilnie wszystkie państwa G7 oraz 25 innych krajów, w tym Polska. Takie umowy zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu Sojuszu stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Ukrainy.

 

Chwilę później obaj politycy oddali hołd ofiarom rosyjskich ataków na ukraińskie miasta, do których doszło w poniedziałek. Prezydent Ukrainy poinformował, że w ich wyniku zginęło co najmniej 28 osób, a ponad 100 zostało rannych.

 

- Nie ma dnia, nie ma nocy, aby w Ukrainie nie ginęli niewinni ludzie - powiedział premier Tusk. - Ukraina daje świadectwo swojego bohaterstwa od wielu miesięcy, ale równocześnie potrzebuje pomocy całego cywilizowanego świata - dodał.

Donald Tusk: Wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice 

Donald Tusk przypomniał, że bezpośrednim powodem spotkania z prezydentem Ukrainy było podpisanie "ważnego dokumentu" dotyczącego wspólnego bezpieczeństwa. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski spotkał się z Donaldem Tuskiem. Podpisano ważną umowę

 

- Podczas rozmów nad tym dokumentem nam obu zależało, żeby nie skończyło się tylko na deklaracjach dobrej woli. Każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i będą z tego praktyczne konsekwencje - stwierdził.

 

- Traktujemy to jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice - dodał. 

Zełenski podziękował Polsce

Wołodymyr Zełenski wymieniając obszary, których dotyczy podpisana w poniedziałek umowa, powiedział, że zawiera ona m.in. punkty dotyczące "ochrony infrastruktury krytycznej, obrony cywilnej, działalności wywiadowczej, współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji".

 

Zełenski podziękował Polsce za jej udział w czerwcowym szwajcarskim szczycie pokojowym, a także za wsparcie naszego kraju, który - jak mówił - od zawsze jest w gronie największych zwolenników eurointegracji ukraińskiej oraz jest bardzo aktywny we wspieraniu Ukrainy w drodze do wstąpienia do NATO.

 

- Jestem przekonany, że Ukraina wesprze NATO w zakresie bezpieczeństwa euroatlantyckiego. (...) Pewnym pokojem jest tylko pokój trwały. Do tego zmierzamy, to jest nieuniknione - zapowiedział.

Anna Nicz / Paweł Sekmistrz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie