Nie tylko sama woda. Czym podlewać ogórki?

aktualizacja: Porady
Nie tylko sama woda. Czym podlewać ogórki?
Freepik
Duże i smaczne. Jak należy nawadniać ogórki?

Okres zbioru ogórków gruntowych trwa od połowy lipca do końca września, Podstawowym zabiegiem podczas ich uprawy jest podlewanie. Wraz z trwającą falą upałów warto sprawdzić, czym to robić, by plony były okazałe. Brak odpowiedniej ilości wody w glebie prowadzi do spadku jakości ogórków, a niekiedy również do odpadania zawiązków owoców.

Ogórki zawierają w sobie nawet 95 gramów wody na 100 gramów owoców. To pokazuje jak ważne jest ich odpowiednie podlewanie. Jeśli się o nie zadba podczas wzrostu, można cieszyć się obfitymi plonami. Ważne jest jednak ich podlewanie i nawożenie. Zobacz, jak zrobić proste, a niezwykle skuteczne roztwory.

Nie podlewasz ogórków? Nie licz na obfite plony

Ogórki składają się w 95 proc. z wody i pobierają ją z wierzchniej warstwy gleby, która szybko traci wilgoć. Rozległy, ale płytki system korzeniowy rośliny wymaga utrzymania stałej wilgotności podłoża. Brak wody, nawet krótkotrwały, może skutkować zrzucaniem kwiatów, czyli zawiązków owocowych i ograniczać tworzenie nowych. Wpłynie to na obniżenie obfitości owocowania.

 

ZOBACZ: Jak rozmnożyć rododendron? Z tym poradnikiem to banalnie proste


Nieodpowiednie podlewanie obniża jakość plonów i sprawia, że warzywa stają się małe, zniekształcone, miękkie, gorzkie i niesmaczne z pustymi przestrzeniami w środku. Z drugiej strony, zbyt duże i częste podlewanie będzie prowadzić do nadmiaru wody. To również może spowodować opadanie kwiatów oraz zawiązków owocowych, a nadmierna wilgotność gleby sprzyja gniciu korzeni i rozwojowi chorób grzybiczych.

Jak często podlewać ogórki?

Częstotliwość podlewania ogórków zależy głównie od fazy rozwoju rośliny oraz od panujących warunków pogodowych. Ze względu na płytki system korzeniowy i wysoką wrażliwość na wilgoć w podłożu, ogórki należy podlewać często, ale małą ilością wody. Istotne jest także to, że spadek temperatury będzie wpływać na zmniejszenie zdolności systemu korzeniowego do wchłaniania cieczy.

 

ZOBACZ: Jak przygotować pyszne, proste ciasto z truskawkami? Oto uniwersalny przepis


Przed sadzeniem ogórków ziemia powinna być dobrze nawodniona. W fazie wzrostu młodych roślin podlewanie należy dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych. Najwyższy poziom wilgotności jest potrzebny w okresie intensywnego wzrostu ogórków, kwitnienia i zawiązywania się owoców. Jeśli w ciągu tygodnia jest upalnie i sucho, to należy wykonywać podlewanie kilka razy w tygodniu. 

Podlewanie ogórków nie tylko wodą z kranu

Powszechnie wiadomo, że do podlewania uprawianych roślin wykorzystuje się wodę z kranu lub deszczówkę. Istnieją jednak inne, domowe sposoby na zrobienie wartościowego dla rośliny roztworu.


Pierwszym z nich jest woda z cukrem. Odpowiednia ilość spożywanej glukozy jest istotna nie tylko dla ludzi, ale także i dla roślin. Wystarczy więc rozpuścić 30 gramów cukru lub jedną tabletkę glukozy w litrze wrzącej wody. Po ostudzeniu nawozu można nim podlewać ogórki. W efekcie pojawi się więcej kwiatów, a ogórki będą jędrne i soczyste. Wadą jest natomiast to, że cukier przyciąga mrówki.

 

ZOBACZ: Walczysz z plagą ślimaków w ogródku? Ten domowy proszek rozwiąże problemy


Kolejnym domowym nawozem jest woda z drożdżami. Aby sporządzić nawóz, należy rozpuścić 10 gramów suchych drożdży w 10 litrach ciepłej wody. Do mieszanki wody i drożdży dodaje się również 2 łyżki cukru.

 

Tak przygotowany roztwór należy następnie pozostawić na słońcu lub w innym ciepłym miejscu na kilka godzin. Po upływie tego czasu uzyskany nawóz rozcieńcza się w dodatkowych 50 litrach ciepłej wody. Pod korzenie każdej rośliny wlewa się 1 litr tak przygotowanego roztworu.


Innym rozwiązaniem jest przygotowanie roztworu wody z sodą. Będzie on chronił rośliny przed chorobami grzybiczymi, poprawi smak ogórków i pomoże w odstraszeniu owadów, np. mszyc, gąsienic oraz mącznika prawdziwego i rzekomego. Aby przygotować roztwór, należy rozpuścić 30 gramów sody oczyszczonej w litrze ciepłej wody.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie