Fala upałów w USA. Rekordy padają codziennie, odnotowano nawet 52 stopnie

Świat
Fala upałów w USA. Rekordy padają codziennie, odnotowano nawet 52 stopnie
AP/J. David Ake, Damian Dovarganes
Waszyngton i Kaliforna. Upały w Stanach

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mierzą się z niezwykle wysokimi temperaturami. Szczególnie zagrożeni są mieszkańcy zachodnich regionów państwa, gdzie notowane jest nawet 40-kilka stopni w skali Celsjusza. Jeszcze goręcej jest w słynnej Dolinie Śmierci. "Fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegają amerykańskie służby.

Duża część mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest narażona na groźne upały - wynika z informacji Narodowego Serwisu Pogodowego. Chodzi o około jedną trzecią populacji, czyli 130 milionów osób mieszkających zwłaszcza w zachodnich stanach, czyli m.in. Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie.

 

W mieście Ukiah na północ od San Francisco zanotowano w sobotę 47 stopni Celsjusza, a w zlokalizowanym na wschód Livermore - 43. Oznacza to pobicie rekordu maksymalnej temperatury w tym miejscu: 42,7 st., ustanowionej w 1905 roku. W Las Vegas z kolei temperatura sięgnęła 46 st. - z tego powodu m.in. dla tamtych regionów wydano ostrzeżenie dotyczące kolejnych gorących dni.

 

"Niebezpieczna fala upałów dopiero się zaczyna, a szczyt temperatur spodziewany jest szczególnie w czasie najbliższych dni - od niedzieli do środy" - poinformowała Narodowa Służba Meteorologiczna.

Upały w USA. "Nawet w nocy nie będzie ulgi"

W piątek w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi - padł nowy rekord ciepła - 52,8 st. Alertem przed upałami objęto nawet miejsca na większych wysokościach, np. jezioro Tahoe na granicy Kalifornii i Nevady. Według prognoz, "temperatury (w zachodniej Nevadzie i północno-wschodniej Kalifornii) nie spadną poniżej 37 st. aż do przyszłego tygodnia". "Nawet w nocy nie będzie znacznej ulgi" - czytamy.

 

ZOBACZ: Gwałtowne burze i grad. Alerty dla kilku województw

 

Meteorolog Jacob Asherman, cytowany przez dziennik "Independent", podkreśla, że spodziewa się, w wielu miejscach zostaną pobite historyczne rekordy. Wymienił, że może do tego dojść np. w Oregonie i miejscowościach Eugene, Portland czy Salem. Jak dodał, w takich sytuacjach należy szukać schronienia przed słońcem, przebywać w klimatyzowanym pomieszczeniu i sprawdzać, jak czują się bliscy.

 

Z powodu dramatycznej sytuacji pogodowej coraz więcej osób umiera, chociażby w hrabstwie Maricopa w Arizonie. Tam w tym roku ze względu na temperaturę zmarło co najmniej 13 osób, a odnośnie do kolejnych ponad 160 zgonów podejrzewa się, że mogą mieć związek z ekstremalną aurą.

Karolina Gawot / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie