Krztusiec rozlewa się po Europie. Jak rozpoznać objawy zakażenia?
Krztusiec to niebezpieczna choroba zakaźna, która w tym roku atakuje ze znacznie większą siłą, niż w poprzednich latach. W szczególności zagraża dzieciom, które są najbardziej narażone na powikłania pochorobowe.
W ostatnim czasie można zauważyć bardzo dynamiczny wzrost zakażeń krztuścem w całej Europie. Choroba ta nazywana jest także czarnym kaszlem, który wywoływany jest przez bakterie Bordetella pertussis. Głównym objawem zachorowania jest intensywny i napadowy kaszel, który może trwać nawet ponad trzy miesiące. Krztusiec jest bardzo niebezpieczny dla małych dzieci, niemowląt i osób starszych.
Krztusiec rozlewa się po Europie. Tragiczna sytuacja w Grecji
W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku zgłoszono do greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia Publicznego 230 przypadków zachorowań na krztusiec. Natomiast w całym 2023 roku odnotowano jedynie dziewięć takich przypadków. Specjaliści obserwują miesięczny wzrost liczby zarażeń.
Z danych portalu lifo.gr wynika, że spośród 230 zakażonych 133 to dzieci i młodzież do 18. roku życia. Wśród niemowląt poniżej 12. miesiąca życia odnotowano 58 przypadków, a 34 przypadki dotyczą niemowląt w wieku poniżej dwóch miesięcy. Zarejestrowano także dwa zgony wśród niemowląt oraz hospitalizację trojga dzieci na Oddziale Intensywnej Terapii.
ZOBACZ: Alert WHO. Fałszywe leki na cukrzycę i odchudzanie w internecie
W odpowiedzi na wzrost zachorowań greckie Ministerstwo Zdrowia wydało szereg zaleceń dotyczących szczepień. Narodowa Organizacja Zdrowia Publicznego wskazuje, że wzrost liczby przypadków może być związany ze skutkami pandemii COVID-19 oraz z przedwczesnym szczepieniem niektórych grup wiekowych.
Trudna sytuacja jest także w Czechach. Tam również notowane są rekordy zachorowań na krztusiec. Z kolei w Bułgarii lekarze odnotowują nawet 250 zakażeń na tydzień. Niestety, ale w Polsce także sytuacja nie jest najlepsza. Najgorzej jest obecnie na Pomorzu i Śląsku.
Jakie są objawy krztuśca?
Krztusiec to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, którą wywołują bakterie znane jako pałeczki krztuśca. Charakteryzuje się wysoką zakaźnością i rozprzestrzenia się drogą kropelkową, poprzez drobne cząsteczki wydzieliny rozpylane w powietrzu podczas kaszlu lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Nasilenie objawów krztuśca zależy od wieku osoby chorej oraz jej odporności.
ZOBACZ: "Rozpoczęła się walka". Zbigniew Ziobro o swoim zdrowiu
Wśród początkowych objawów krztuśca znajduje się suchy kaszel, katar i stan podgorączkowy. W dalszym etapie rozwoju choroby mogą pojawiać się bardziej charakterystyczne objawy. Pojawia się wtedy silny napadowy przewlekły kaszel, któremu często towarzyszą duszności i świst wdechowy. Mogą się też pojawić wymioty. Krztusiec u niemowląt i noworodków może prowadzić do poważnych powikłań, jak np. zapalenia płuc, bezdechu, drgawek czy encefalopatii.
Jedyną szansą na to, aby uchronić się przed krztuścem, jest szczepienie. Nie wystarczy jednak szczepienie tylko dzieci i nastolatków. Również dorośli powinni otrzymywać szczepionkę, ale co 10 lat, bo tyle wynosi okres jej działania. W przeciwnym razie istnieje możliwość ponownego zachorowania.
Czytaj więcej