Barbara Nowak rezygnuje z mandatu w sejmiku małopolskim. "Nie po drodze z układem"

Polska
Barbara Nowak rezygnuje z mandatu w sejmiku małopolskim. "Nie po drodze z układem"
PAP/Art Service
Barbara Nowak

Barbara Nowak złożyła rezygnację z mandatu radnej województwa małopolskiego - poinformowała w mediach społecznościowych Patrycja Tocka, radna KO tego regionu. Stało się to po tym, jak radni PiS w końcu wybrali marszałka województwa. Nowak zagłosowała za kandydatem PiS, ale jednoczenie podkreśliła, że jej "nie po drodze z takim układem".

Po obradach sejmiku województwa małopolskiego, podczas których po raz szósty głosowano nad wyborem marszałka, Barbara Nowak nieoczekiwanie poinformowała, że rezygnuje z mandatu radnej tego regionu.

Barbara Nowak rezygnuje z mandatu radnej Małopolski

- Głosowałam tak, jak potrzebowało PiS, ale zdrada to zdrada - cytuje byłą kurator oświaty "Gazeta Krakowska". Głosami radnych na stanowisko marszałka województwa małopolskiego wybrano w czwartek proponowanego przez formację Jarosława Kaczyńskiego Łukasza Smółkę.

 

Nowak przekazała, że poparła nowego szefa samorządowych struktur, a jednoczenie podkreśliła, że jej "nie po drodze z takim układem". Jak mówiła, w partii doszło do buntu, a jego przedstawiciele powinni ponieść konsekwencje. Jeszcze przed ogłoszeniem swojej decyzji stwierdziła, że w ostatnim czasie dochodziło do "wstrętnych zachowań" i "nagonki" na Łukasza Kmitę.

 

W czwartek na sesji sejmiku województwa małopolskiego podczas tajnego głosowania radni po raz szósty próbowali wyłonić nowego marszałka. Tym razem się to udało. Kandydata PiS Łukasza Smółkę poparły 22 osoby, przeciw było 17.

 

ZOBACZ: Przełomowe głosowanie w Małopolsce. Udało się wybrać marszałka

Małopolska. Pat w sejmiku województwa przełamany

Pierwsza próba wyłonienia marszałka sejmiku województwa małopolskiego nastąpiła 6 maja. Po pierwszym fiasku, Jarosław Kaczyński zdecydował się mianować posła Łukasza Kmitę na przewodniczącego małopolskiego PiS-u. Od tego czasu prezes partii nieustannie forsował kandydaturę polityka.

 

Nieoczekiwany "zwrot akcji" nastąpił w ubiegły wtorek, gdy tuż przed głosowaniem wyłoniono dwóch kandydatów z Prawa i Sprawiedliwości. O funkcję ubiegał się Łukasz Kmita, a w szranki z nim stanął przedstawiony przez Józefa Gawrona - Piotr Ćwik. Pierwszy z wymienionych otrzymał 13 głosów, jego kontrkandydat sześć. Żaden nie zdobył wymaganego do zajęcia stanowiska poparcia.

 

- Rzeczywiście to rzecz dość niezwykła, że z jednego klubu, jednego środowiska są zgłoszone dwie kandydatury. To, można powiedzieć, jest szczególny prezent dla dzisiejszej koalicji PO i PSL, jak wiemy nie miała ona zgłaszać swojego kandydata (...) Dzisiaj niezręcznym jest stawać w konkury z panem Piotrem Ćwikiem, ale cóż... - mówił podczas swojego wystąpienia Łukasz Kmita.

 

W skład sejmiku województwa małopolskiego wchodzi 39 radnych. Większość należy do Prawa i Sprawiedliwości (21 mandatów). Koalicja Obywatelska ma 12 przedstawicieli, zaś listę zamyka Trzecia Droga z sześcioma radnymi.

Marta Stępień / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie