Wiozła jad kobry w kremie. Miał uśmierzyć ból

Polska
Wiozła jad kobry w kremie. Miał uśmierzyć ból
Pixabay/KAS Katowice
Kobietę zatrzymano za krem z jadem kobry królewskiej.

Cztery opakowania kremu z jadem kobry królewskiej przywiozła turystka wracająca z Wietnamu. Strażnicy z lotniska w Pyrzowicach zatrzymali ją podczas kontroli bagażu. Za wwiezienie do Polski produktów ze zwierząt zagrożonych wyginięciem grozi kara pozbawienia wolności nawet do pięciu lat.

Kobietę wracającą z Wietnamu zatrzymano podczas kontroli bagażu. Turystka nie zgłosiła wcześniej, że przewozi krem zawierający jad kobry królewskiej, która jest gatunkiem chronionym i wymienionym w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej.

Krem z jadem kobry w walizce. Turystka zatrzymana w Katowicach

W bagażu znajdowały się cztery opakowania kremu, który ze względu na obecność jadu, miał działać przeciwbólowo. Środek reklamowany jest także jako specyfik na zapalenie stawów i mięśni oraz ostre nerwobóle. W Azji podobne kosmetyki są bardzo popularne.

 

Kosmetyki czy leki z jadem kobry królewskiej mogą zostać przywiezione do Polski, ale wymaga to wielu dokumentów i zezwoleń, których turystka nie miała.

 

ZOBACZ: Diamenty za 1,5 miliona złotych w bagażu podręcznym. Celnicy udaremnili przemyt

 

"Przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad Ophiophagus hannah (kobry królewskiej), wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej" - wyjaśnia Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Pamiątki z podróży. Za niektóre można pójść do więzienia

Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi, jeśli sprawca działa nieumyślnie, może zostać orzeczona kara grzywny.

 

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że podobnych obiektów nie można przywozić do Polski bez specjalnych zezwoleń i świadectw.

 

Na teren Unii Europejskiej nie można wwozić egzotycznych zwierząt oraz wszystkich produktów, które zawierają jakąkolwiek ich część. Zakazem objęte są skóry, maści czy balsamy.

 

Zakazami objęte są także minerały, skamieliny czy części koralowców. KAS zwraca uwagę, że przed każdym wyjazdem za granicę należy zapoznać się z zasadami wwozu i wywozu różnych przedmiotów i pamiątek.  

Aldona Brauła / ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie