Rosyjska skrzypaczka skazana przez sąd. Użyła zakazanego hasła
Rosyjska skrzypaczka Marina Nasonowa została uznana winną i skazana przez sąd na dzień aresztu za demonstrowanie symboli ekstremistycznych. Kobieta w prywatnej korespondencji na WhatsAppie użyła hasła "Sława Ukrainie". Artystka nie jest jedyną osobą, która została ukarana za ukraińskie pozdrowienie.
Sąd w Krasnodarze uznał skrzypaczkę Marinę Nasonową winną demonstrowania symboli ekstremistycznych za użycie hasła "Sława Ukrainie" na WhatsAppie - poinformowało w sobotę Radio Swoboda.
Śledczy ustalili, że na pod koniec kwietnia zamieściła pozdrowienie w grupie WhatsApp Orkiestry Symfonicznej Kubania. Podczas procesu artystka przyznała się do zarzucanych jej czynów. Sędzia skazał ją na jeden dzień aresztu.
Wojenna cenzura w Rosji. Hasło "Chwała Ukrainie" zakazane
Wyrok w sprawie Nasonowej nie jest pierwszą karą, którą rosyjski wymiar sprawiedliwości wymierzył w związku z użyciem hasła "Chwała Ukrainie". W kwietniu sąd miejski w Piatigorsku nałożył na przedsiębiorcę z Żeleznowodska karę w wysokości czterech tysięcy rubli za nazwanie sieci Wi-Fi w siedzibie jego firmy "Slava Ukraini". Władze skonfiskowały także podpisany w ten sposób router.
Do kolejnego przypadku ukarania za eksponowanie proukraińskiego sloganu doszło w Czersku, gdzie jeden z mieszkańców poniósł konsekwencje za użycie słów "Chwała Ukrainie" jako pseudonimu w grze online. Lokalny sąd miejski wyznaczył mu 400 godzin pracy przymusowej.
ZOBACZ: Rosjanin uratował dwóch Ukraińców. Ułożył zaskakujący plan
Przypomnijmy, że na początku tego roku rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości opublikowało listę organizacji, których symbolika jest oficjalnie zabroniona. Są to Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), Ukraińska Ludowo-Rewolucyjna Armia (UNA) i Ukraińska Ludowa Samoobrona (UNSO).
Zabronione są także patriotyczne ukraińskie hasła m.in.: "Chwała Ukrainie" oraz "Bohaterom Chwała". Od 2018 roku są pozdrowieniami stosowanymi w Siłach Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj więcej