Polscy żołnierze na koszulkach. Wyjątkowy gest klubu z Holandii
Imiona, nazwiska i podobizny polskich żołnierzy znalazły się na koszulkach piłkarzy klubu NAC Breda. W ten sposób to miasto z Holandii dziękuje dywizji generała Stanisława Maczka za wyzwolenie z rąk Niemiec sprzed 80 lat.
Holenderska Breda została wyzwolona spod niemieckiej okupacji pod koniec października 1944 roku. Dokonała tego polska 1 Dywizja Pancerna, na czele której stał generał Stanisław Maczek.
Mieszkańcy miasta z radością przywitali naszych rodaków, w oknach i na sklepowych witrynach wywieszając hasło "Dziękujemy wam, Polacy". Dodatkowo bohaterska dywizja otrzymała specjalne medale oraz honorowe obywatelstwa Bredy.
ZOBACZ: Polska wysyła żołnierzy do Francji. Armia pomoże sojusznikom
W mieście znajduje się cmentarz wojenny na których spoczywają polscy żołnierze. Jest tam również grób generała Maczka, który ma również poświęcone sobie muzeum. Pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat kultywowana jest w holenderskim mieście do dziś.
NAC Breda w koszulkach z żołnierzami gen. Maczka. Hołd dla bohaterstwa Polaków
Piłkarze klubu NAC Breda, którzy własnie awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej, w sezonie 2024/25 grać będą w koszulkach z wizerunkami żołnierzy 1 Dywizji Pancernej. We wzorze ujęto też grafiki łączące polską flagę oraz herb z godłem miasta.
ZOBACZ: Szymon Marciniak wraca. UEFA stawia na polskiego arbitra
Pojawiły się ponadto napisy "NAC Breda dziękuje", "Polska-Breda" i daty 1944-2024. Projektując stroje we współpracy z Maczek Memorial, nie zapomniano o umieszczeniu na nich nazwisk żołnierzy walczących pod skrzydłami gen. Maczka.
Klub planuje, że koszulki w dwóch wersjach - żółtej oraz białej, przeznaczonej na spotkania wyjazdowe - widoczne będą na murawie przez cały sezon. Specjalną sesję zdjęciową piłkarzy zorganizowano na stadionie, ale i na wspomnianej, polskiej nekropolii.
Kibice z Bredy też pamiętają o polskich żołnierzach
Zawodnicy stoją m.in. na tle krzyży umieszczonych na grobach żołnierzy gen. Maczka. Na innych zdjęciach widoczne są chociażby znicze, w tym takie w kształcie granic naszego kraju.
To pierwsza o tej skali inicjatywa NAC Breda, nawiązująca do historii z końca II wojny światowej, lecz w przeszłości na trybunach stadionu NAC regularnie pojawiały się oprawy, sławiące poświęcenie polskich żołnierzy.
Czytaj więcej