Od września szykuje się zmiana w szkołach. Barbara Nowacka złożyła popis
Nauczyciele oraz uczniowie muszą szykować się na zmiany - od nowego roku szkolnego w życie wejdzie "odchudzona" podstawa programowa. Treści nauczania zostaną zawężone o 20 proc. dla 18 przedmiotów. W ten sposób resort edukacji ma nadzieję umożliwić szkołom dokładniejszą pracę z najważniejszymi treściami. Rozwiązanie to ma być tymczasowe, a kompleksowa reforma zaplanowana jest na lata.
"Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenia zmieniające podstawy programowe dla 18 przedmiotów. 20 proc. mniej treści nauczania, skupienie na praktycznych umiejętnościach, większe wykorzystanie cyfrowych narzędzi i zasobów edukacyjnych" - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie X.
"Zmniejszona podstawa programowa będzie obowiązywać na egzaminach ósmoklasisty i maturalnych od roku szkolnego 2024/2025. Podręczniki bez zmian. Nauczyciele zostaną poinformowani, które fragmenty wykraczają poza nowe podstawy" - dodano. Oznacza to, ze przestaną obowiązywać te wymagania egzaminacyjne, które funkcjonowały w latach 2021-2024 w związku z pandemią COVID-19.
ZOBACZ: Koniec z ocenami z zachowania? Polacy zabrali głos
Zmiana w podstawie programowej ma zostać wprowadzona od kolejnego roku szkolnego, a więc od 1 września br. w klasach IV–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia). Z założenia ma ona umożliwić uczniom i nauczycielom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację programów nauczania.
"Odchudzona" podstawa programowa. "Zrezygnowano z treści nadmiarowych"
"Zrezygnowano głównie z tych treści, które są nadmiarowe na danym etapie edukacyjnym, niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej. Zwrócono większą uwagę na rozwijanie umiejętności praktycznych zamiast wiedzy teoretycznej lub encyklopedycznej oraz na korzystanie w procesie nauczania - uczenia się z cyfrowych narzędzi oraz zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie" - wyjaśniono w komunikacie resortu edukacji.
ZOBACZ: Resort przeanalizuje nieobecności. Chodzi o zwolnienia dzieci ze szkoły
Dodano, że "odchudzona" wersja podstawy programowej obowiązywać będzie w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. Na ten czas nie będzie potrzeby wymiany obecnie funkcjonujących podręczników. W międzyczasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą podstawy programowej, która będzie stopniowo wprowadzana od 1 września 2026 roku.
Czytaj więcej