Rachunki za gaz wzrosną. Jest decyzja o ile
Od 1 lipca przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Od przyszłego miesiąca cena gazu dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.
W czwartek prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych uprawnionych odbiorców. Od 1 lipca 2024 roku cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Jak podał URE, nowa taryfa będzie obowiązywać do do 30 czerwca 2025 roku.
Zmiana wynika z zapisów Ustawy o bonie energetycznym zgodnie, z którą dotychczasowa taryfa spółki PGNiG OD przestaje obowiązywać. "Co istotne, w związku z obowiązującym w pierwszej połowie 2024 r. zamrożeniem przez ustawodawcę cen gazu, zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2023 r. i zmieniona w lutym br. taryfa PGNiG OD na 2024 r., nie przekładała się na wysokość dotychczasowych rachunków za gaz dla odbiorców indywidualnych i innych użytkowników uprawnionych" - wyjaśnia URE.
"Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym – powiedział Rafał Gawin, prezes URE, cytowany w opublikowanym komunikacie.
Zmiana taryfy za gaz. Co należy wiedzieć?
W związku z nową taryfą URE przypomniał o kilku istotnych kwestiach, chociażby z czego składa się rachunek za paliwo gazowe. Jak wskazano, na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się opłaty za paliwo gazowe, opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe.
ZOBACZ: PGNiG wysyła gigantyczne rachunki. Właściciele zamykają firmy
"Od 1 lipca 2024 r. przestaje obowiązywać cena maksymalna gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. W drugiej połowie roku zostają również odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski" - podano.
Jednak do końca roku zamrożona pozostanie opłata abonamentowa.
W nowej taryfie, wysokość stawek opłat (stałych i zmiennych) jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu. "Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1." - poinformowano.
Jednocześnie zaznaczono, że w porównaniu do zamrożonych stawek oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o około 27 proc.
Zmiany ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. Podano dane
Przekazano także, jak zmienią się ceny gazu ziemnego. Opłata dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec dotychczas obowiązującej taryfy oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. - z 290,97 zł/MWh.
"Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc." - wyjaśniono.
ZOBACZ: Podwyżki cen prądu. Projekt ustawy z podpisem
"Dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD, który korzysta z usług największego dystrybutora, spółki PSG, wzrośnie zatem od 1 lipca 2024 r. średnio o 20 proc." - dodano, przytaczając w komunikacie grafiki z dokładnymi wyliczeniami.
Wzrost za gaz. Co z klientami innych sprzedawców?
Od 1 lipca do 31 grudnia bieżącego roku cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym.
"Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków" - dodano..
Czytaj więcej