Tomasz Trela w "Gościu Wydarzeń": Kto się PiS-u tyka, ten z Lewicy znika
- Jako komisja śledcza w poniedziałek przedstawimy zawiadomienia do prokuratury na co najmniej dwie osoby, które były dotychczas przesłuchiwane w charakterze świadka przed komisją śledczą ds. Pegasusa - powiedział Tomasz Trela w "Gościu Wydarzeń". Gość Dariusza Ociepy zdradził, że będzie to nazwisko polityka Suwerennej Polski. - To będzie dodatkowy materiał dla prokuratury - zaznaczył Trela.
Czwartkowy "Gość Wydarzeń" rozpoczął się od zawieszenia posłanki klubu Lewicy Pauliny Matysiak za ogłoszenie współpracy z posłem PiS Marcinem Horałą.
- Nie wiem co się stało z panią Pauliną Matysiak. Wiem tylko, że kto się PiS-u tyka, ten z Lewicy znika - stwierdził Tomasz Trela.
ZOBACZ: Lewica reaguje na ruch Pauliny Matysiak. Powodem współpraca z posłem PiS
Tomasz Trela w "Gościu Wydarzeń" o posłance Matysiak
Polityk Nowej Lewicy podkreślił, że jest miejsce na merytoryczna dyskusję w parlamencie, "przy otwartej kurtynie". Ale jak zaznaczył "nie z PiS-em".
- Są od tego zespoły parlamentarne, komisje parlamentarne. Wszystko przy otwartej kurtynie, by każdy obywatel zobaczył, o czym dyskutujemy - zaznaczył Trela.
ZOBACZ: "To przesłanka do delegalizacji". Robert Biedroń wskazuje na partię
- Sojusze, wspólne inicjatywy, stowarzyszenia z PiS są nieakceptowalne - dodał. - Nie będziemy tego tolerować ani akceptować - dodał.
- Nie widzę refleksji u posłanki Matysiak. Jest za to wielka fascynacja ilością serduszek i zasięgami w mediach społecznościowych - powiedział Trela. Gość Dariusza Ociepy dodał, że przecież zawieszona polityk Lewicy "mogła mieć wpływ na to, co się dzieje w infrastrukturze choćby proponując swoja kandydaturę na wiceministra resortu". Ale jak dodał, "wybrała współpracę z panem Horałą, który zajmował się pilnowaniem łąki".
Tomasz Trela o CPK. "Będę dążył do tego"
Dariusz Ociepa zapytał swojego gościa także o środową decyzję premiera Donalda Tuska ws. budowy lotniska w Baranowie. - Muszę powiedzieć, że miałem spory dylemat z komponentem lotniskowym. Ale rozmawiałem z ekspertami i zostałem przekonany, że aspiracyjnie powinniśmy dążyć do budowy tego lotniska - stwierdził Trela.
Trela wskazał, że dla Lewicy niezwykle ważna jest sprawa dbania o poprawę infrastruktury kolejowej.
- Będę dążył do tego, by jeszcze większy nacisk położyć na komponent kolejowy, by nie pomijać mniejszych miasteczek w rozwoju nowych połączeń - powiedział polityk Lewicy.
ZOBACZ: Premier potwierdza - CPK powstanie! Polska wielkim megalopolis
Dariusz Ociepa zapytał także o tarcia w Nowej Lewicy m.in. w kontekście krytycznych komentarzy Partii Razem na temat polityki koalicyjnego rządu.
- Nie będę nikogo na siłę zatrzymywał. Zaproponowaliśmy politykom Razem, by weszli do rządu. Nie było jednak entuzjazmu - zaznaczył Trela.
- Gdy mają tak krytykować jak obecnie, lepiej będzie jeśli wyjdą z klubu Nowej Lewicy - dodał Trela. - Dzisiejsza decyzja w sprawie posłanki Matysiak jest trochę otrzeźwiająca dla całego środowiska - zwrócił uwagę.
- Będę zachęcał, by Partia Razem została, ale na rozsądnych warunkach jako wsparcie merytoryczne dla rządu - podkreślił.
Wideo: Tomasz Trela w programie "Gość Wydarzeń"
Tomasz Trela o sprawie podsłuchów Pegasusem
Dziennikarz Polsat News poruszył także kwestię przesłuchania Zbigniewa Ziobro przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Prezes Suwerennej Polski został wezwany na 1 lipca.
Ziobro zamieścił w środę wpis na platformie X. Jak wskazał, jego stan zdrowia nie pozwala mu jeszcze na stawienie się na przesłuchaniu, dlatego wezwanie nazwał "prymitywną prowokacją" i "zwykłym, obrzydliwym nękaniem". Przypomniał, że bardzo zależy mu na tym, by złożyć zeznania. "Tylko muszę wrócić do sił" - napisał.
- Nie będę biegał i sprawdzał, do kiedy pan Ziobro przedstawił zwolnienie lekarskie - powiedział Trela.
ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o terminie przesłuchania: Muszę wrócić do sił
- Czy uważa pan, że powinno się przesłuchać Zbigniewa Ziobro w szpitalu, jak sugeruje poseł Witold Zembaczyński - zapytał Dariusz Ociepa.
- Nie wiem czy dojdzie do przesłuchania w szpitalu. Ale jeśli lekarze uznają, że nie będzie to szkodziło zdrowiu pana Ziobry jestem "za" - dodał.
Sprawa immunitetu Michała Wosia
W rozmowie nie zabrakło sprawy pozbawienia immunitetów polityków Suwerennej Polski. Komisja regulaminowa Sejmu podjęła w czwartek decyzję w tej sprawie. Członkowie gremium pozytywnie zaopiniowali wniosek o pozbawienie posła immunitetu. Polityk Suwerennej Polski został oskarżony przez prokuraturę o przekroczenie uprawnień przy zakupie systemu Pegasus.
- W piątek podniosę rękę za pozbawieniem immunitetu Michała Wosia. Złamał prawo i zrobił to z premedytacją i na zlecenie polityczne - zaznaczył Tomasz Trela.
ZOBACZ: Michał Woś apeluje do Adama Bodnara. "Ilu było przestępców?"
Polityk Lewicy dodał, że to jednak nie koniec kłopotów polityka Suwerennej Polski.
- Jako komisja śledcza w poniedziałek przedstawimy zawiadomienia do prokuratury na co najmniej dwie osoby, które były dotychczas przesłuchiwane w charakterze świadka przed komisją śledczą ws. Pegasusa - powiedział Trela.
- Najprawdopodobniej będzie to Michał Woś. To będzie dodatkowy materiał dla prokuratury w toczącym się śledztwie - dodał.
ZOBACZ: Lewica reaguje na ruch Pauliny Matysiak. Powodem współpraca z posłem PiS
Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są TUTAJ.
Czytaj więcej