Trzy powalone obok siebie drzewa. Nawałnice przetaczają się przez kraj
Trwają intensywne działania związane z usuwaniem skutków gwałtownej pogody - przez część Polski przeszły intensywne burze, opady deszczu, a lokalnie także gradu. Do wczesnych godzin popołudniowych najwięcej interwencji odnotowano w woj. łódzkim. Niebezpiecznie było także w Kaliszu, a także Częstochowie. W tym samym czasie IMGW wydał nowe ostrzeżenia meteorologiczne.
Do godziny 17.00 w czwartek funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej odebrali 476 zgłoszeń związanych z gwałtowną pogodą. - Chodzi o zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnego wiatru oraz podtopień budynków i ulic - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.
ZOBACZ: Potężna nawałnica i gradobicie na Podkarpaciu. Mieszkańcy liczą straty
Najwięcej zdarzeń, bo aż 176, odnotowano w woj. łódzkim. Na podium znalazło się też woj. małopolskie (76) i śląskie (72), z czwarte miejsce zajęło woj. wielkopolskie (58). W samym Kaliszu odnotowano w przeciągu półtorej godziny (między 15:30 a 17:00) 38 zdarzeń związanych z groźną pogodą. Gwałtownej burzy towarzyszył porywisty wiatr, silny deszcz i grad.
Burze w całym kraju. Strażacy walczą ze skutkami
Jak przekazał oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej mł. asp. Jakub Pietrzak, przeprowadzone przez strażaków interwencje związane były przede wszystkim z wypompowywaniem wody z ulic, posesji i parkingów oraz usuwanie połamanych konarów drzew. Strażacy apelują, aby zachować ostrożność i nie wychodzić z domów.
ZOBACZ: Fala upałów w Grecji. Rośnie tragiczny bilans
Na ulicy Zgodnej w Kaliszu woda podmyła ulicę, przez co ziemia zapadła się pod zaparkowanym samolotem. Ulica została wyłączona jest z użytkowania. Pogoda wywołała potężne szkody w Truskolasach w woj. śląskim, gdzie wyrwane z korzeniami drzewa zablokowały drogę.
W Częstochowie z kolei wystąpiły podtopienia, a przez Łódź przeszła niszcząca drzewa nawałnica z wiatrem do 95 km/h. Sieć Obserwatorów Burz nazwała to "zjawiskiem downburst", czyli takim zjawiskiem pogodowym, w którym silny prąd zstępujący w chmurze burzowej dociera do powierzchni ziemi i rozchodzi się w różnych kierunkach. W samym woj. łódzkim do godziny 18:30 strażacy przyjęli 400 zgłoszeń, z których połowa przypadła na stolicę województwa.
Sieć Obserwatorów Burz udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania niecodziennych zjawisk pogodowych: w Turku w Wielkopolsce pojawiła się wielowarstwowa chmura szelfowa, a w gminie Golina widoczny był lejek kondensacyjny.
Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW
W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia burzowe drugiego stopnia dla województw:
- małopolskiego,
- łódzkiego,
- śląskiego,
- kieleckiego,
- podkarpackiego
Dla większości kraju wydano również ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Jak przekazali synoptycy, "tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat".
Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydano dla województwa:
- zachodniopomorskiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego,
- opolskiego,
- mazowieckiego,
- południowych części kujawsko-pomorskiego
- śląskiego
- większości świętokrzyskiego
- podkarpackiego
ZOBACZ: Żar leje się z nieba. Taka sytuacja zdarza się "przeciętnie raz na 20 lat"
Mieszkańcy województw: dolnośląskiego, łódzkiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i opolskiego otrzymali od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (27/28.06) możliwe burze z intensywnymi opadami deszczu. Prawdopodobne lokalne podtopienia. W czasie burzy znajdź bezpieczne schronienie".
Czytaj więcej